הסכם ממון

  

 מאת: עו"ד אירית רייכמן

 

 

 

הכתבות בנושאי אישות:
בדיקת אבהות - מה גובר על מה?
הכתובה - קוים לדמותה
סוציאליזם בסוציאליות - חלוקת זכויות בין גרושים
קלטות לוהטות - כדאי או לא כדאי במשפט גירושין?
של מי אתה, ילד? על ילדי הפרייה

 מלאכותית
משמורת משותפת - חרב פיפיות?
בעל אלים - מה עושים

 סיפורה של סמדר

הכתבות בנושאי עבודה:

הגבלת העיסוק? לא תמיד חוקית!

 

עוד על צרכנות

תנובה והפקקים

 

מי מרגיז אותך?

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

 

 

 

בדור האחרון גיל הנישואין עלה בקרב גברים ונשים כאחד ולכך השלכות רבות, המתבטאות בין היתר בתחום הכלכלי. זוגות רבים מגיעים ליום חתונתם כשהינם אמידים או בעלי רכוש עליו הינם מעונינים להגן או כאשר מדובר בבן או בת להורים אמידים המעונינים להבטיח את כספם.

 

לאחרונה המודעות גברה בקרב המינים ועריכת הסכם ממון צברה פופולריות רבה, כשהסיבה העיקרית לה הינו אחוז הגירושין הגבוה, והידיעה כי הליך הגירושין במקרים רבים עשוי להיות רווי במתח, אכזבות ,כאב ובפשרות.

 

הסכם ממון הינו הסכם הצופה את פני העתיד ומטרתו להסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג עם פקיעת הנישואין, בעת גירושי הצדדים. זוגות רבים אף מסדירים בהסכם הממון נושאים אחרים שיהיו רלוונטים באם יתגרשו הצדדים לדוגמה סכום מזונות הילדים.

 

בהסכם ממון ניתן לקבוע כל קביעה באשר לחלוקת הרכוש לרבות רכוש עתידי כגון מתנות או ירושות.

 

רבים מן הזוגות, שאלו הם נישואין שניים שלהם (פרק ב' ), עורכים הסכם ממון שכן, הינם מעונינים להבטיח כי כל הרכוש שצברו במשך חייהם יעבור לילדיהם מנישואיהם הראשונים.

 

חובה לאשר הסכם ממון

על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג 1973, הסכם ממון יש לערוך בכתב וחובה לאשרו בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

 

אם נכרת ההסכם לפני הנישואין או בעת עריכתם, ניתן לאמתו אצל רושם נישואין או אצל נוטריון. האימות כאמור, נותן תוקף חוקי להסכם הממון.

 

באם הסכם הממון לא אושר בבית המשפט או בבית הדין הרבני, אין לו כל תוקף משפטי.

 

הדרישה לאישור ההסכם הנה דרישה מהותית ולא רק ראייתית. אישורו של בית המשפט להסכם יינתן רק לאחר שהצדדים הופיעו בפני השופט בעצמם ובית המשפט נוכח לדעת, כי חתמו על ההסכם מרצונם החופשי והינם מבינים את המשמעות המשפטית שבחתימתם על ההסכם. מדובר בהליך קצר אשר דורש אגרה מסויימת.

 

כל שינוי של הסכם הממון חייב אף הוא להערך בכתב ויש לאשרו בבית המשפט או בבית הדין הרבני על מנת שיקבל תוקף משפטי.

 

הסכמות בעל פה בין צדדים ואף מסמך בכתב שערכו הצדדים, שלא אושר בבית המשפט, אינו תקף ואינו מחייב.


הסכם ממון בין בעל ואישה, שלא אושר על ידי בית המשפט, הוא חסר תוקף משפטי - כך פסק

בית המשפט לענייני משפחה בעקבות תיק שניהלתי במשרדי. ההחלטה ניתנה בעניינה של אישה שבקשה לבטל את ההסכם שעליו חתומים היא ובעלה, מכיוון שהוא מפלה אותה לרעה. היא אמרה כי ההסכם נחתם תחת לחץ והוא חסר תוקף משפטי, מכיוון שלא אושר על ידי בית המשפט. השופטת נילי מימון קיבלה את עמדת האישה וקבעה כי כל הסכם ממון בין בעל ואשתו טעון אישור של בית המשפט לענייני משפחה, של נוטריון או של בית הדין דתי בעל סמכות שיפוט.   בענייני גירושין ונישואין.
 

יתרונות בעריכת הסכם ממון:

 

1.                   הסכם ממון עשוי למנוע הליכים משפטיים קשים וארוכים במקרה של גירושין.

 

2.                   הסכם ממון מגן מפני דרישות בלתי הגיוניות וסחיטה של בן הזוג אשר אינו חפץ בגירושין. במידה וקיים הסכם ממון מאושר, ניתן לאכוף את ההסכם ולכפות את ביצוע תנאיו הממוניים.

 

3.                   הסכם ממון יוצר יציבות ובטחון במערכת היחסים בין בני הזוג. כל צד יודע את מעמדו ובהתאם לכך יכול לכלכל את צעדיו. יובהר כי בהסכם ממון ניתן להציב אפשרויות רבות למקרה שצד חלש יותר ומגיע ללא רכוש לנישואין ומעוניין להבטיח את עתידו ועתיד ילדיו במקרה של פרידה וגירושין לדוגמה על מנת שלא יתאפשר מצב אישה תשאר ללא בית לה ולילדיה וללא סכום כסף כלשהו.

 

4.                   הסכם ממון מגן על ילדים מנישואים ראשונים ועשוי למנוע מתיחות ולשפר את היחסים בין הילדים מן הנישואים הראשונים לבין בן הזוג של האב/אם מן הנישואים השניים.

 

5.                   הסכם ממון יוצר הגנה מפני נושים של אחד מבני הזוג. הסכם ממון הקובע חלוקת רכוש מעניק הגנה לבן הזוג ומונע אפשרות כי נושים יקדימו את זכויות בן הזוג.

 

6.                   הסכם ממון שקובע חלוקת רכוש מיד עם פרוד הצדדים מאפשר חלוקת הרכוש מיידית במקרה של פרידה ואין צורך לחכות לאחר מועד סידור הגט לצורך חלוקת הרכוש כפי שקובע החוק.

 

חסרונות בעריכת הסכם ממון

 

1.                   רוב הזוגות הצעירים שנישאים, נישאים מתוך אהבה אמיתית וכנה ולא מתוך שיקולים כלכליים או מתוך רדיפת בצע. דרישה לעריכת הסכם ממון מאחד מבני הזוג גורמת לתחושה קשה, לפגיעה ביושר ולעלבון אצל בן הזוג השני. דרישה שכזו אף גורמת לחוסר בטחון ומעלה את האפשרות של כשלון חיי הנישואין, וזאת עוד לפני החתונה. לעיתים קרובות אנו שומעים על מצבים בהם בן זוג חתם על הסכם ממון ימים ספורים בטרם יום החתונה הגדול. מצב דברים זה הינו קשה ופוגע ואף מאלץ את הצד השני לחתום על הסכם שכזה למען לא תבוטל החתונה. לעיתים צד חושש שמא סירובו לחתום על הסכם הממון יתפרש כרצונו בממון בן זוגו כשהאמור אינו נכון כלל ונובע מפחדים ריאלים. במצב דברים זה ייתכן ותבוטל החתונה.

 

2.                   הידיעה על הסכם ממון המונח במגירה במהלך חיי נישואין עלולה לגרום למתחים רבים בין בני זוג, מתחים אשר לא היו נוצרים אילמלא היה נערך הסכם שכזה.

 

3.                   באם נחתם הסכם ממון לצורך הגנה מפני נושים יכול אחד הנושים לטעון להשתתפות בן הזוג שאליו עבר הרכוש בחובות בן הזוג השני וזאת על פי עקרון איזון המשאבים.

 

4.                    בן זוג של חייב יכול לקבל את כל הרכוש במסגרת הסכם ממון ולדרוש גירושין.

 

יש לזכור!

בטרם הנכם חותמים על הסכם ממון יש להשוות בין ההסדרים הקיימים בהסכם הממון לבין הזכויות להם הנכם זכאים על פי חוק.

 

 אירית רייכמן, עו"ד ומגשרת

מומחית לדיני משפחה וירושה

ירושלים: "בית השנהב" רח' בית הדפוס 12 טל: 02-6541542.

רמת גן: "בית גיבור ספורט" רח' בגין 7 טל: 03-7549577.

 כיתבי לאירית רייכמן

 

 מה דעתך?תגובות: כיתבי למערכת האתר           מעניין? שילחי לחברה

   

_________________________________________________