יחסי ממון – הון ממון ושיוויון – הון אנושי ובלתי מוחשי.

האם מוניטין אישי ופוטנציאל השתכרות הם נכסים ברי שיתוף בעת הגירושין אם לאו?

  

מאת עו"ד רומי קנבל ועו"ד צחי בריילובסקי , ממשרד קנבל אלקיים, מתמחים בדיני משפחה.

 

 

עוד יעוץ משפטי:
זכויות אישה בפנסיה של בעלה

הברחת נכסים ע"י בן זוג

מי משלם על הוצאות ארוח?

מירוץ הסמכויות

אלימות במשפחה - איך להגן על עצמך

ידועים בציבור

מורה נבוכים להוצאות לפועל ולעיקולים

ערבות - לחשוב לפני שחותמים

תביעות קטנות

חוזים בתוך המשפחה

הסכמי ממון

בדיקת אבהות - מה גובר על מה?
הכתובה - קוים לדמותה
סוציאליזם בסוציאליות - חלוקת זכויות בין גרושים
קלטות לוהטות - כדאי או לא כדאי במשפט גירושין?
של מי אתה, ילד? על ילדי הפרייה

 מלאכותית
משמורת משותפת - חרב פיפיות?
מעמד אשת עסקים מתגרשת 

בחלוקת  רכוש
בעל אלים - מה עושים

 סיפורה של סמדר

הכתבות בנושאי עבודה:

הגבלת העיסוק? לא תמיד חוקית!

 

זכויות של נשים בהריון

זכויות החד-הוריות

זכויותיך בעבודה - חגים וחופשות

זכויות של נשים הרות

מילון לגרושה המתחילה

חוק שיוויון הזדמנויות בעבודה

לאחרונה יצא תחת ידי בית המשפט העליון פסק דין (ע"מ 4623/04 פלוני נגד פלונית) אשר מהווה הרחבה משמעותית באשר לפרשנות אשר יש ליתן למושג נכס משותף בר חלוקה בהליך גירושין. למעשה, מאז מתן פסק הדין יש להגיד חלוקת רכוש משותף לרבות ההון האנושי והבלתי מוחשי ולא עוד חלוקה רק של מקרקעין,זכויות כספיות, מיטלטלין וזכויות סוציאליות.

 

בפסק דין זה,  אשר נידון בפני ההרכב של כבוד המשנה לנשיאה השופט ריבלין כב' השופטת מ' נאור וכבוד השופט א' רובינשטיין נידונה השאלה האם הלכת השיתוף חלה על "נכסי קריירה" כלומר האם כושר ההשתכרות של צד לגירושין והמוניטין האישי שלו מהווה "נכס"/רכוש משותף בר חלוקה בין צדדים ערב גירושין.

 

בפס"ד נקבע, כי גם את נכסי הקריירה עשויים בני זוג לרכוש יחדיו. בני זוג עשויים לעמול יחד תוך מאמץ משותף על הגברת כושר השתכרותו של אחד מהם להשקעה זו לדידו של ביהמ"ש העליון פוטנציאל כלכלי ניכר. אם יפורק הקשר הזוגי מבלי שתובא בחשבון יווצר פער בין שני בני הזוג, ההולכים כל אחד לדרכו. מכאן נקבע כי "נכסי קריירה שנצברו אצל אחד מבני הזוג הינם פרי השילוב בין מקורות שונים , שתמיכתו של קשר הנישואין הוא אך אחד מהם. לדעת ביהמ"ש העליון חלק זה ראוי להביא בחשבון המשאבים העומדים לרשותם של בני הזוג, עת מפורק הקשר הזוגי.

 

לאחר פסק הדין ברור, כי כאשר קיים פער גדול בין הכנסות הצדדים יקום הצורך לשום את פוטנציאל ההשתכרות והמוניטין האישי של אותו צד חזק והאיזון יעשה אם באמצעות תשלום חד פעמי מראש או באמצעות תשלומים חודשיים עיתיים.

 

המבקרים של פס"ד יטענו, כי פס"ד שגוי שהרי הוא יצר מצב אשר בפועל נותן לבן הזוג השני "זכות" באדם אחר שפוגע באוטונומיה ובחירות שלו. בנוסף, פסק הדין משמעו התעלמות מהעובדה, כי הישגיו של בן הזוג הם פרי כישרונותיו ומאמציו שלו עצמו. קיים קושי אף בהקשר של השיפוי עצמו בעצם ההכרה בהון האנושי יצור מצב לפיו הקשר בין הצדדים לא מתנתק עם הגירושין והם ממשיכים להיות שותפים עתידיים בהכנסות מי מבני הזוג.

 

סכנה נוספת הטמונה בפס"ד נעוצה בעובדה, כי ביהמ"ש העליון קבע בפס"ד, כי כל החלוקה והאיזון ייקבעו ממקרה למקרה תוך הכרה בעובדה, כי מגוון המקרים השונים שיכולים להתעורר הוא בלתי מוגבל. נשאלת השאלה כיצד יפרשו את פס"ד הערכאות הנמוכות ובפרט בתי המשפט לענייני משפחה. והרי כמעט תמיד ישנו פער הכנסה כזה או אחר בין זוגות הפונים להתגרש. האם כל פער יחייב הערכת שווי פוטנציאל והון אנושי? איך יילקח בחשבון החיוב בתשלום המזונות האם הוא יופחת רעיונית מפוטנציאל ההשתכרות?  

 

   

 מה דעתך?תגובות: כיתבי למערכת האתר           מעניין? שילחי לחברה

   

________________________________________