הכנת הבית לפסח

מאת: איילת מייסון

 

חזרה למדור הצרכנות

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

האביב בפתח וחג הפסח מתקרב בצעדי ענק.זו תקופה נפלאה להתחדש ולרענן את הבית.

אז בואו נתעורר מתרדמת החורף ונצא לעבודה....

 

נתחיל במטבח

המטבח הוא ליבו של הבית ומקום המפגש המשפחתי,מומלץ ליצור בו תחושה חמימה ומזמינה,

בשלב הראשון נוציא מהארונות את תכולתם,ננקה את המדפים אך לפני שנכניס חזרה את הדברים נמיין ממה עלינו להיפרד. נעבור על הסירים, המחבתות, הצלחות, כוסות, ספלים, קעריות, כלי ההגשה, הסכו"ם, מגבות המטבח, מפיות ומפות שולחן, אגרטלים, קנקני השתיה השונים, קופסאות האחסון העגולות(התופסות הרבה נפח בארון) או אילו החסרות במכסים ועוד... ואל תהססו להיפרד מהכלים שאין לכם שימוש בהם או כלים שהחלידו, או מכאלו שאיזו דודה שאינכם סובלים נתנה לכם במתנה ולא נעים לכם אם היא תפתיע אתכם פתאום בביקור. היפרדו מכלים עקומים, שבורים, ממחבת שהידית שלו נשברה וכבר שנה שהנכם מתכננים לתקנה, היפרדו מעודפים, מדברים מוכתמים ושלא ניתן להוריד את הכתם...

 

לאחר שהשארתם רק את הדברים שאתם באמת זקוקים להם תכננו את הארון עפ"י קטגוריות ותדירות השימוש. אל תצרו ערימות, השאירו כל מדף מאוורר כדי שניתן יהיה לדעת מה נמצא שם.

הקצו ארון נפרד לפסח על כל תכולתו: סרויס חגיגי, מפת שולחן, קערת פסח, כוס אליהו הנביא, הגדות וכל מה שצריך.

רכזו במקום אחד את כל מוצרי החשמל הזקוקים לניקוי, טוסטרים שונים, קומקום חשמלי, מיקסר, מכונת הקפה, מעמד המים המינרליים וכ"ו...

בדקו אם הכל תקין ואם הנכם משתמשים בכל אלה והאם אתם עדיין זקוקים להם.

 

עברו על התבלינים, השליכו לפח את אילו שתקפם פג, את אילו שקניתם למתכון מסוים ושלא תשתמשו בהם יותר  ואת כל תכולת החמץ רכזו בסלסילה קטנה נפרדת. שטפו היטב את הצנצנות ומלאו בהם רק תבלינים שישמשו אתכם.

 

עברו למקרר, גם אותו רוקנו מתכולה, נקו היטב, זרקו לפח את המוצרים פגי התוקף, אווררו גם אותו מעומס וארגנו מחדש כל מדף לפי קטגוריות מאד ברורות. מוצרי חלב, סלטים ונקניקים שונים וכן הלאה.

 

המשיכו למזווה, מיינו מה לפח ומה נשאר את מה שהחלטתם להשאיר, מיינו עפ"י קטגוריות: קטניות, פסטות וכדומה... רכזו את החמץ בקרטון בינוני אטום ובמדף ניפרד במזווה, את מה שנשאר ומוין עפ"י קטגוריות הכניסו לכלים מרובעים ושקופים, או מפלסטיק או זכוכית (אילו עם הוואקום שמחמיצים בהן מלפפונים מצוינות). הכלים המרובעים חוסכים הרבה מאד מקום בארון.

 

חדר הילדים

תחילה חשוב לי לציין כי עומס בחדר הילדים מרתיע ומונע מהילדים להיכנס אליו ולשחק בו.

לנו כהורים יש נטייה לקנות לילדנו הרבה מעבר למה שהם זקוקים באמת וכך אנו יוצרים תחושת מחנק בחדריהם.

גם כאן למיון תפקיד חשוב מאד, להתחיל להוציא ספרים (כן אפילו ספרים) משחקים, מצעים, שמיכות, כריות ציורים ועבודות של הילדים מהגן וביה"ס ועוד...

כל מה שבלוי, שבור, קרוע, אינו מתאים יותר לגיל הילד, כל הכפילויות, כל מה שאינו רלוונטי יותר ממש להוציא. מה שלתרומה בשקיות נפרדות ומה שלאשפה בשקיות אחרות, כמובן שכאן זה יהיה חכם לשתף את הילד או הילדה במיון ממש לעבור על כל המכוניות, הבובות, הצבעים - מה כותב ומה לא וממש לנפות.

להסביר לילד שכל הדברים שאינם משמשים אותו יותר, יעברו לילדים אחרים שאין להם או לגן שלו וכך הוא יהיה שותף לתרומה.

 

א"כ עברו למיון הבגדים וגם כאן אני בטוחה שאתם יכולים להוציא שקיות שלמות ולתרום. מצעים - השאירו לכל ילד שלושה סטים לא יותר.

זו הזדמנות לכבס את וילונות החדר. כדאי כמובן להקשיב לתחזית ולהתעדכן מתי השרב אמור להופיע ועימו האבק ולפעול בהתאם (לסגור או לפתוח חלונות). 

גם את הילקוטים ותיקי האוכל אני ממליצה לכבס, לנער היטב את התיקים ולרוקן את כל מה שבכיסים. יש לנקות היטב את שאריות הבמבה מתוך תאי הבימבה והטרקטורים למיניהם...

 

חדר השינה

למיין את הבסמים, הקרמים השונים, סוגי השמפו, המצעים, הבגדים, המגבות, שמיכות קיץ וחורף, כריות, כובעים, ספרים.

אל תוותרו לעצמכם, בכל מה שאתם לא השתמשתם בשנה שנתיים האחרונות,לא תשתמשו נקודה! התחילו לתרום, לזרוק למסור. שחררו את עצמכם מהעול ומהצבירה הממושכת הזו.

ארגנו לכם ארון בגדים מאוורר ושניתן יהיה לראות את כל מה שיש לכם. אל תשמרו את הבגדים ליום שתרזו, הרי כשיגיע היום המיוחל אתם תרצו להתחדש ותיקנו בגדים חדשים והבגדים ששמרתם כל השנים כבר לא יהיו מספיק אופנתיים.

על כל מתלה תלו רק פריט אחד, השתמשו במתלים דקים על מנת לחסוך מקום בארון.

אל תתפתו למבצעים ברשתות השיווק. הכינו קופה סודית ובכל פעם שתעמדו בפיתוי המבצעים, שלשלו לקופה את הסכום כך תוכלו לצאת בסוף השנה לחופשה מהנה עם בן זוגכם. בכלל אל תצאו לקניות אם אינכם באמת זקוקים. יש כ"כ הרבה דברים אחרים היכולים להעשיר את נפשכם.

 

סלון

בסלון המיון הוא פחות רלוונטי אלא אם כן אתם רוצים להתחדש בספות או ריהוט חדש. כאן שימת הדגש העיקרית היא על הנקיון. שאיבת השטיחים וגלגולם עד ערב החג, (כמובן שאפשר להעזר בחברות לניקוי שטיחים שיגיעו לאסוף את השטיחים מהבית) שאיבה יסודית של הספות, ניקיון האבק מהתמונות אולי החלפת התמונות בחדשות, כביסת הוילונות נקיון האבק בויטרינות או במזנונים אם יש, אפשר לעבור על היינות, על הספרים אגב, הרבה מאד ספריות ישמחו לקבל מכם את הספרים שלא תקראו יותר.

עברו על כל המגזינים והחוברות - נכון שהגיע הזמן לשחרר את חלקם?

אל תחסמו את הבית עם עוד ועוד ארונות או פתרונות אחסון, פשוט שחררו. יש הרבה מאד ארגוני צדקה ונזקקים הממתינים לדברים המיותרים שלכם.

כל ארון, כל פריט מיותר לוקח נפח משטח המחייה שלכם, על ביתכם לשרת אתכם ולא להפך.

אפשרו לחדש להיכנס לחייכם. מגיע לכם...

  

בהצלחה ובברכת חג שמח וכשר

 

איילת מייסון צוות: "מסדרים באהבה" המעניק שירותי סדר וארגון בבית ובמשרד.כמו כן שירות אריזה במעבר דירה ופריקת הקרטונים בבית החדש וסידור הפריטים במקומם בהתאמה אישית ללקוח ועפ"י צרכיו.052-2343399

כתובתנו באינטרנט: www.mesadrimbeahava.com

 

     הגיבי על הכתבה                                                מעניין? שילחי לחברה

   

_______________________________________