הפנים שמאחורי הפורמאיקה

מאת: חוה רשף

 

 

חזרה למדורהצרכנות

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ארונות מטבח הבנויים מחומרים איכותיים לא יסבלו מהזדקנות מהירה

 

החלטתם להתחדש במטבח? אתם מעיינים בעשרות עלונים, שואבים המלצות והשמצות מחברים, חורשים את העיתונים והאינטרנט ויוצאים מבולבלים יותר ויותר.

 

קורה שמצאתם בחנות מטבחים את מטבח חלומותיכם ועוד במחיר מציאה.

יתכן שתזכו ליהנות ממנו לאורך שנים, אך קיימת גם סכנה שלאחר זמן קצר תגלו שהדלתות נוטות על ציריהן, מתנפחות ומתקלפות, המדפים קורסים והקפה של הבוקר מלוח מדמעות של אכזבה.

מומלץ לבצע בירור מעמיק הגובל לפעמים במבצעי בילוש - מאילו חומרים בנוי המטבח שאתם רוכשים ולעשות חשבון נפש; האם כדאי לרכוש מטבח שיאריך ימים או אחד כזה שיקצר את ימיכם.

 

גוף הארון

 

סיבית מצופה מלמין

האופציה הזולה יותר לבניית גוף הארון היא הסיבית. זוהי נסורת דחוסה וכבושה שרוב הארונות המיובאים הזולים משמעותית בנויים ממנה. קיימות איכויות שונות של סיבית, אך החומר בעייתי כיוון שהוא נוטה להתנפח במגע עם לחות ומתפורר לאחר הייבוש.

את הסיבית מצפים לפעמים אפילו בנייר דמוי עץ שנוטה להתקלף, אך לרוב היא מצופה מלמין לבן המתחבר אליה בהתזה. ככל ששכבת המלמין עבה יותר – כן גדולים סיכויי הסיבית לשרוד.

 

סנדביץ'

אופציה איכותית יותר מהסיבית. הסנדביץ' בנוי משכבות  של דיקט לחוץ. גם כאן קיימות רמות מחירים שונות בהפרש של  עד 70%. תוצרת המזרח הרחוק הזולה והנחותה ניכרת בצבעה הלבנבן ובקווים העקומים המרכיבים את השכבות. הסנדביץ' האיכותי  הוא בעל צבע אדמדם ומאופיין בקווים ישרים.

גם את הסנדביץ" מצפים במלמין.

 

החומר ממנו עשויות הדלתות

האופציה הזולה ביותר לבניית הדלתות היא הסיבית, שכאמור אינה מומלצת אלא אם אתם סובלים  מבעיות תקציב רציניות.

חומר איכותי בהרבה הוא האם.די. אף שהוא עץ מעורב עם פולימרים בדחיסה חזקה מאוד. גם לאם. די. אף יש רמות שונות של גימור והדבר מתבטא במחיר.

עץ מלא – הדלתות היקרות ביותר. קיימים סוגים שונים של עץ כמו אלון, בוק, מייפל, ונגה ועוד.

נסו לבדוק אם לא צבעו עץ נחות בתחפושת של עץ יוקרתי יותר.

אם אתם רואים שהדלת מורכבת מפיסות שתי וערב – אין זה סימן שעבדו עליכם. צורת עיבוד זו הכרחית לעיבוד הדלת כדי למנוע את כיפוף הלוח.

 

ציפוי הדלתות

הציפוי העמיד  ביותר והקל ביותר לניקוי וטיפול הוא הפורמייקה. היא קיימת בשלל גוונים בגימורי מט או מבריק. יפים ביותר הם הגוונים הכסופים. ניתן לעטר את הדלתות במסגרות עץ או אלומיניום.

ציפוי פורניר הוא הדבקת קליפת עץ על גבי הלוח. הדלת נראית ומרגישה כדלת עץ לכל דבר, ולמרות שהיא מצופה לכה כמו דלת מעץ מלא - היא רגישה מעט יותר מדלת הפורמייקה.

ציפוי אפוקסי. המלה האחרונה בדלתות המטבח. האפקט הוא כמו צבע מכוניות. ניתן להשגה כמעט בכל גוון בגימורי מט או מבריק. ניתן לצפות גם דלתות שהגימור שלהן אינו ישר (שקעים או תבליטים).

האפוקסי רחיץ אך רגיש מעט לשריטות. ניתן לצפות מחדש את הדלתות במקרה הצורך .

ישנם המגוונים פה ושם בדלתות של זכוכית מט עם או בלי מסגרות אלומיניום, בייחוד בדלתות עליונות הנפתחות בצורה מאוזנת. האפקט   המתקבל הוא אוורירי ו"היי טקי".

 

פרזול פנימי

לא יאומן – אך למחירי הפרזול יש השפעה של כ-50% מהמחיר הכללי של הארונות.

קיים הבדל תהומי בין מגירות המתנהלות בקושי על מסילות פשוטות לבין כאלה הנשלפות במלואן בשליפה חרישית והנעילה היא איטית וללא טריקה.

צירי הדלתות האיכותיים מעניקים לדלתות מראה נאה, מאריכים ימים ללא סימני התפרקות והם בעלי זווית פתיחה מקסימלית.

 

ולסיכום: כדאי לרכוש מטבח עשוי מחומרים משובחים, גם אם תאלצו להשלים יחידות נוספות כשירווח לכם מבחינה תקציבית.

באדיבות "בנין ודיור" – עיצוב פנים

         

   

  הגיבי על הכתבה                                  מעניין? שילחי לחברה

   

_______________________________________