צימרים בצפון - עסקים של נשים

מאת: נעמה גבאי

 

 

חזרה למדורהצרכנות

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כולנו יודעים היום שהפערים החברתיים בין מרכז ההארץ והפריפריה הופכים להיות קוטביים יותר ויותר.אחד ההיבטים של מצב עגום זה הוא תעסוקת נשים בפריפריה ,מנתונים סטטיסטים של הלמ"ס עולה כי שיעור הנשים המועסקות בפריפריה נמוך מהממוצע הארצי ובהתאמה לכך שיעור הנשים המובטלות בפריפריה גבוה משיעור הגברים המובטלים. ישנם כמובן אספקטים שונים שמשפיעים על התעסוקה בפריפריה כמו רמת השכלה, צורת ההתיישבות, ההיצע התרבותי, תשתית תחבורתית , היצע מקומות התעסוקה ועוד.

 

הקושי התעסוקתי של נשים בפריפריה ואוזלת היד של השלטונות בכל הקשור לשיפור מצב התעסוקה הקשה בפריפריה הולידו תופעה חדשה של יזמות נשים בפריפריה אשר מנסות לפרוץ את המעגל של מגבלות התעסוקה  ע"י יצירת עסק קטן שמביא פרנסה לפעמים למשפחה שלמה. ידוע על נשים שמתגוררות בפריפריה ואשר קמו ועשו מעשה והחליטו לפתוח עסקים מסוגים שונים. ניתן למצוא נשים בפריפריה שהקימו עסק לרפואה  אלטרנטיבית, נשים שהקימו עסקי תיירות, נשים שהקימו עסקים בתחום המזון, נשים שהקימו עסקים בתחום הטקסטיל ועוד. ניתן לומר היום שלמרות המגבלה של מגורים בפריפריה ונתוני התעסוקה הקשים, עסקים קטנים המתחילים מיוזמה ותעוזה של אישה אחת יכולים ולהיות מקור פרנסה מכובד אפילו למשפחה שלמה.

 

משרדי הממשלה שהבינו כי אלו פני הדברים החלו בשנים האחרונות לערוך קורסים מיוחדים שבהם נלמדים נושאים כמו , קידום יזמות עסקית נשית, ניהול עסק ע"י נשים, בנוסף לכך יש היום גם קורסים להכשרה מקצועית לנשים בדואיות בכל הקשור ליזמות עסקית וניהול עסק קטן.

 

כדי להמחיש את הנושא החלטנו  לעסוק בתחום אחד של עסקי נשים והוא תחום הצימרים. מנתונים של משרד התיירות עולה כי 60% מהצימרים הפועלים כיום בישראל הוקמו ומתופעלים ע"י נשים. הנה כמה דוגמאות של צימרים בצפון אשר הוקמו ואשר מנוהלים ע"י נשים.

 

בקתות לי ולך – בקתות לי ולך הן צימרים בצפון הנמצאים במושב יערה שבצפון הארץ , הבקתות הן בקתות יוקרתיות ומפנקות המאובזרות בכל הציוד הדרוש ומספקות נופש איכותי ומפנק באזור מדהים ביופיו. בקתות אלו מנוהלות ע"י ריקי אשר דואגת לכל צרכיהם של הנופשים , ריקי החלה את פעילות הצימרים הללו לפני מספר שנים והיום היא קוצרת הצלחה בתחום. הצימרים של ריקי שהחלו כעסק קטן ידועים היום בתור צימרים יוקרתיים ושמם הולך לפניהם. .

 

צימרים אוויר הרים צימרים בצפון הארץ הנמצאים במושב  שומרה שבגליל המערבי, אלו צימרים יוקרתיים ורומנטיים המאובזרים בכל הציוד הדרוש ומעוצבים בטוב טעם, בצימרים ניתן לקבל ארוחות בוקר מיוחדות מעשה ידיה של בעלת הצימרים דנה. דנה מנהלת את הצימרים מזה מספר שנים והצימרים שלה קוצרים שבחים מכל מי שמגיע לנופש . הצימרים הללו מיועדים בעיקר למי שמחפש צימר רומנטי בצפון. גם הצימרים "אויר הרים" החלו כעסק קטן ועם השנים הם צברו מוניטין בקרב קהל הנופשים.

 

הצימרים של מיכל במושב אמירים – הצימרים של מיכל במושב אמירים בגליל העליון, הם צימרים יוקרתיים עם נוף מדהים של הגליל העליון . מיכל בעלת הצימרים היא גם מטפלת אלטרנטיבית בעלת ותק של 10 שנים בתחום .בצימרים של מיכל ניתן לקבל טיפולים אלטרנטיביים שונים בינהם טיפולי שיאצו, עיסוי באבנים חמות וטיפולי ספא מפנקים ומרגיעים.

 

צימרים של יעל –צימרים של יעל הם צימרים הנמצאים במושב אלמגור הצופה אל הכנרת, הצימרים פועלים כבר כמה שנים ומנוהלים ביד רמה ע"י יעל . בצימרים ניתן לקבל ארוחת בוקר מעשה  ידיה של יעל , כשכל האוכל הוא תוצרת בית .

דוגמאות מעטות אלו אכן מוכיחות שנשים עם רצון ותעוזה עסקית ולפעמים גם השתלמויות מתאימות, יכולים לצאת ממעגל האבטלה וליצור לעצמם מקור פרנסה מכובד. אנו רק יכולים לאחל להם ישר כוח ובהצלחה ולומר לאותן נשים בפריפריה שיש להן חלום עסקי כלשהו שמה שנותר להן לעשות הוא להוציא אל הפועל את החלום העסקי ולהפוך את החלום למציאות קיימת.

         

   

  הגיבי על הכתבה                                  מעניין? שילחי לחברה

   

_______________________________________