חתונה רוחנית

מאת: עינת וולוביץ'

 

 

חזרה למדורהצרכנות

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

החלטתם למסד את הקשר? שיהיה במזל טוב! אבל חכו רגע, לפני שאתם מתחילים במסע המפרך של ארגון חתונה חשוב שתדעו שאתם לא חייבים ללכת בתלם המוכר, השבלוני והמייגע של הפקת ענק נוצצת ונטולת תוכן ממשי.

 

אם גם אתם חולמים על אירוע משמעותי, שמסמל באמת את הבחירה ההדדית שלכם זו בזה, שיעניק תוקף רוחני לאהבה שלכם – אתם יכולים לבחור לעשות זאת בדרך שונה. ייתכן שההורים יתאכזבו מעט, אך הם ודאי כבר מכירים את ההעדפות שלכם, והגבות המורמות של הדודים יירדו מעליהן כאשר תפתיעו אותם באירוע נוגע ללב שבו מהותו של האירוע תתפוס את מירב הבמה ולא הבופה העשיר והראוותני שתציעו להם. (אם כי לא חייבים לוותר גם על אוכל טוב)

 

אתם לא לבד

בשנים האחרונות מתרבים הזוגות שבוחרים לחגוג את אהבתם ולציין את האיחוד שלהם באירוע צנוע, זול בהרבה ובעל משמעות עמוקה עבורם ועבור יקיריהם. לא מעט אנשים, שהמסורת היהודית מהם והלאה או שהמחשבה להכניס אל תוככי חיי האהבה שלהם את הממסד הדתי האורתודוקסי מעבירה בהם צמרמורת, בוחרים לחוג את החלטתם להינשא אחרת. הבחירה הזו אינה פשוטה כל כך: הפקה קונבנציונאלית כוללת את רשימת כל ההכרחי, בעוד חתונה רוחנית, כזו שתבחרו בה הכל, עד לפרט האחרון, היא למעשה הליכה בדרך לא מוכרת. דרך אישית וייחודית לכם. ממש כמו מסע הנשמה שלכם בעולם.

 

אז איך בכל זאת?

הרעיון הוא לקחת מהטקס המוכר את מה שמדבר אל לבכם ולצקת לתוכו את התכנים שרלוונטים עוברכם. אוהבים את הרעיון של לעמוד מתחת לחופה ולקדש זה את זו? גם החלפת טבעות מוצאת חן בעיניכם? אין צורך לוותר על כך. תוכלו להכין קטע משיר או לכתוב ברכה אוהבת ומרגשת זה לזו ולקריא אותה מתחת לחופה. זה בודאי יהיה מרגש בהרבה מכל שפעת הברכות על חורבנה של ירושלים. במקביל, אפשר להיעזר דמויות משמעותיות בחייכם לצורך הקידוש ההדדי: הורה, מורה משמעותי או אדם שנוכחותו לצידכם מעצימה אתכם ומעניקה לכם ביטחון בדרך. אותו אדם יכול להעצים את הברית שהחלטתם לכרות ביניכם, ולהעניק לה תוקף רוחני של ממש. 

 

גם בתפאורה הכללית כדאי לשזור אלמנטים מהטקס המקובל. למשל בכל הנוגע ללבוש. ייתכן שתוכלי לוותר על המסע המייגע בין חנויות המעצבות שמלות כלה. זה בטח לא בפסד גדול. תוכלי לבחור לך בגד חגיגי בדיוק לפי טעמך. הוא אפילו יכול להיות לבן, שכן הלבן מסמל טוהר, ניקיון וחגיגיות, אבל זה בודאי לא הכרחי כדי לקיים אירוע משמעותי. אם עבורך סגול, למשל, הוא צבע הרבה יותר מרגש את יכולה להתאים לך הופעה שתהלום את חגיגת הנשיות שלך. בקיצור – את מוזמנת להיות את. את עצמך ולא דמות מג'ורנאל.

 

התיקוף המעשי של חתונה רוחנית

כאשר זוג מחליט להינשא, עולות גם שאלות טכניות הנוגעות למיסוד הקשר, למשל בכל הקשור לממון, לרכוש או לרישום המסודר בממסד. יש כאלה שימליצו בפניכם להסדיר את כל אלה עם עורך דין מוסמך, כדי להיערך לימים אחרים. הרתיעה מכך מוכרת: אין כמו הסכם ממון כדי להשבית רומנטיקה ואף לסדוק סדקים של ממש באהבה. אולם אם הברית ביניכם היא אמיתית כדאי לשקול זאת בחיוב.

לגבי רישום מסודר במוסדות – תוכלו להחליף בתעודת זהות את שם המשפחה כרצונכם (אגב, ישנם גברים המחליפים רשמית לשם משפחתה של בת זוגם), גם מבלי שתציגו תעודת נישואין (שרק משנה את הסטאטוס שלכם מ"רווק" ל"נשוי". מבחינת כל הנוגעים בדבר אתם תחשבו "ידועים בציבור" ויש לכך לא מעט יתרונות (למשל בכל מה שקשור במס הכנסה או בנקודות זיכוי בביטוח לאומי עם בוא הילדים).

 

ולסיכום –

אם אתם מאותם אנשים המבקשים לחיות את חייהם במשמעות ולהעניק תוכן ואמת לכל צעד שאתם בוחרים, סביר להניח שלא תוכלו להינשא (תרתי משמע) בזרם החתונות הקונבנציונאלי. המחויבות העמוקה שאתם רוחשים זה אל זה, היא למעשה פעימת הלב שלכם שנקשר בליבו של האחר. אף טקס בעולם לא יוכל לגרום ללבכם להרגיש אחרת ממה שהוא מרגיש ולכן – כדאי ללכת בעקבות הלב ולקיים אירוע שעולה בקנה אחד איתו.

 

בהצלחה והרבה מזל טוב! 

 

  הגיבי על הכתבה                                  מעניין? שילחי לחברה

   

_______________________________________