מקדמות שפע  אינסופי  ביקום

מאת: נילי דור האלה

 

 

עוד:

חשיבה חיובית

שאלות העוצמה

 

עוד מאת אירית רושין:

מהפיכה במיטה

נשים בשינוי

נשים מתבוננות בעצמן

מקדש מעט

מיניות מקודשת

עולם חדש

 

מאת מאיה ברש:

המסע המקודש לעצמי

הארה

 

ועוד:

פניני השראה

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

עוני בהגדרתו המילונית מתייחס אל מצב של מחסור, או היעדר משאבים לספק את הצרכים החומריים הבסיסיים או כאלו המעניקים לנו נינוחות בחיים. בהגדרתו המורחבת של מונח העוני ניתן למצוא התייחסות למחסור בכמות, ביעילות ובפריון.

 

תודעת העוני מתבססת על  מערכת אמונות, עמדות, ערכים ורגשות המתייחסים אל מחסור חומרי או הפחד ממנו. תודעת העוני פירושה אמונה עמוקה בסופיות ובמוגבלות ולכן היא תמיד מלווה ברגשות של פחד, חרדה וחידלון.

 

למרות שגדלתי בבית בו תמיד היה שפע של מזון, אחי הבכור, כמעט בכל פעם שהתיישבו לארוחה היה שואל את הוריי "ומה נאכל מחר"... שאלתו נבעה מפחד מפני המחר ומהלא ידוע, במקום להתמקד בהווה ובמה שיש בודאות – ואף להנות ממנו.   יתרה מזו, במקום לסמוך על היקום שאם עכשיו יש, אז גם מחר יהיה, הוא היה עסוק באפשרות שזה שיש עכשיו לא מבטיח שיהיה מחר... ובעיקר היה מפוחד ומודאג (יש להניח, כפי שאציע בהמשך, שהוא ינק את תודעת העוני מהוריי).

 

אמי נסעה יחד עם אבי, וטיילה בכל העולם, לעיתים כחלק מעבודתו אך בעיקר בחופשות. מרבית הפעמים הייתה מתנצלת בפני חברותיה,  או מתרצת את הנסיעה "בגלל שבעלה צריך לעבוד או שהוא לא אוהב לנסוע לבד ולכן היא מצטרפת אליו". שהרי אחר כך כיצד תצדיק את קיטוריה וחששותיה ממצבם הכלכלי "הקשה"?!

 

האח הבכור, גדל להיות בוגר "חסכן" במילים יפות...או "קמצן" בפי בנותיו. למרות שמצבו הכלכלי טוב הוא לא תמיד נהנה ממנו. האח השני שאף נגע במיליון (בדולרים), מתנהל כל הזמן בחרדה סביב אובדן מקור פרנסתו למרות שכל חייו הבוגרים הוא עובד ברצף ומשתכר היטב.  אני לעומתם, בחרתי מרבית חיי לעבוד בתחום החברתי בהתנדבות או בשכר זעום, על מנת לא להתעסק עם נושאים כלכליים ובעיקר מהפחד "לגעת בעושר".

 

תודעת העוני אינה קשורה באופן ישיר לכמות החומר, הכסף או המשאבים המצויים ברשותנו. אלא למערכת היחסים שלנו עם כסף, נכסים ורכוש חומרי.

 

האם את מוצאת עצמך רב הזמן מתנהלת בעולם בתחושה של  "אין לי מספיק כסף", האם את בטוחה "שאין מספיק לכולם",  האם את "שונאת את בעלי ההון והממון?". אם כן, אז הרי את, כמו רבות וטובות מאיתנו משתייכת לתודעת המחסור ופועלת מתוך תודעת העוני.

 

תודעת העוני היא מצב רגשי (לב) ושכלי (ראש). לכן נופתע לגלות כי יש בעולם נשים החיות במצב של עוני, על פי כל הגדרה חומרית, אולם הן אינן פועלות מתוך תודעת עוני.  כמות הכסף והרכוש החומרי שברשותנו, היא עובדה פיזית, אולם היחס שיש לנו כלפי אותה כמות כסף ורכוש נובע ממחשבותינו ורגשותינו.

 

מאמנת אישית, העוסקת בתחום המודעות דרך העצמה וכלים רוחניים, מספרת: "לאחרונה אימנתי שתי נשים. כל אחת באה ממעמד כלכלי שונה לגמרי.  אחת הביעה חששות ושאלה שאלות רבות ביחס להחלטות שהיא רוצה לקבל בנוגע לחסכונות שצברה במיוחד לקראת הפרישה שלה. השנייה הייתה נתונה בייאוש ולא ידעה כיצד תצליח לשלם את חשבון הטלפון הקרוב, ושאלה שאלות לגבי אי הודאות בו היא נמצאת מזה זמן רב.

 

האימון עם שתי הנשים היה דומה מאד.  עם שתיהן עבדתי סביב המחשבות והרגשות שלהן, על מנת לבחון כיצד הפחד שלהן יצר מודעות של מחסור והזין את תודעת העוני. בסוף התהליך שתיהן היו רגועות יותר והתמירו את תודעתן מתודעה של מחסור לזו של שפע. למרות שהסכום הכספי שברשותן היה שונה מאד, הפחד שלהן היה זהה.  ברגע שכל אחת מהן השכילה להבין כיצד היא יצרה לעצמה את המציאות בה היה נמצאת, היא גם יכלה  לסלול את הדרך החוצה משם ולברוא לעצמה מציאות אחרת."

 

בעולם הנשלט בעיקר על ידי גברים ומרבית ההון והכוח החברתי מצוי בידם,  ההתייחסות של נשים לנושאים הקשורים להון וכוח כלכלי הופכת להיות רגישה, טעונה ומורכבת. 

 

קיימת האפשרות להיאבק אל מול השלטון להאשים אותו במצבנו ולדרוש ממנו לעשות את השינוי הנדרש עבורנו. במחשבה שנייה, במקום להפנות את כל האנרגיות למאבקים באחר, אולי כדאי ואף משתלם יותר להתמקד בעצמנו. כלומר, לקחת אחריות על אותו שינוי מיוחל במצב, להעצים את עצמנו ואת חברותינו. לפעול מתוך שיתוף פעולה, ליצור, לעשות ולחוות באמת את מהות השפע.  זהו תהליך הקורא לבחירה בעצמאות פנימית וחיצונית, ולהפסקה של הפקדת הגורל לחיינו ולשפע המצוי בו בידי האחר, החיצוני לנו.

 

ועוד חומר למחשבה: אם לך יש שקל ולי אין גרוש, ואני נלחמת בך, או שאני אשאר בלי כלום, או שאקבל איזה שהוא חלק זעום, או שאקח את שלך ואת תישארי בלי כלום. אבל אם לך יש שקל ואני חוברת אליך, שתינו נהיה בעלות השקל, או אז גם אוכל ללמוד ממך כיצד ניתן להשיגו. אם לך יש שקל ולי יש שקל, ואנו מחליפות זו עם זו, כל אחת תישאר בסופו של דבר עם שקל אחד. אבל, אם נחבור יחד נכפיל את הסכום שברשותנו.

 

בעודי סטודנטית לתואר ראשון, דלה באמצעים חומריים, אימצה אותי חברה טובה ותמכה בי. פעמים רבות הרגשתי אי נוחות, חוסר נעימות ואף בושה. אלו נבעו מה"איסור הפנימי"  להיות נזקקת ומהתנייה (של תן וקח) מאחר שלא יכולתי לגמול לה בהתאם. כששיתפתי אותה בתחושותיי, ענתה לי, היום אני מבורכת בשפע ויש לי שני תפוחים ואני יכולה להעניק לך אחד, יבוא היום ולך יהיה שני תפוחים, העניקי אחד מהם לאישה שתזדקק לו וככה נרחיב את מעגלי הנתינה בעולם וכולנו נהיה שבעות.  תגובתה ריגשה אותי עד דמעות, וחקוקה על ליבי עד עצם היום הזה.

 

כל המאבקים בעולם נובעים מפחד, מתחרות ומתודעת העוני. רעיון שיתוף הפעולה מבוסס על אמונה שיש די והותר (משאבים, מזון, שטח, וכו') עבור כל אחד ואחת מאיתנו. שיתוף פעולה, היא תכונה נשית במהותה. לשיתוף פעולה יש עוצמה מדהימה, אז למה שלא נשתמש בה לעיתים יותר קרובות לקידום ההצלחה והשפע בחיינו ובחיי חברותינו?

 

לאחרונה, הכרתי 4 נשים שחברו יחדיו לצורך הפקת פסטיבל. המשאבים השיווקיים שעמדו לרשותן היו מוגבלים. להפתעתן הן גילו, שכל אישה שהן פנו אליה, הזמינו אותה להשתתף או שהתעניינה בפסטיבל הושיטה להן יד לעזרה. הן חוו מדי יום אהבת חינם ונתינה שופעת ללא תנאי. זו תורגמה בפועל בעיקר בהפניות לעוד משתתפות פוטנציאליות.

 

באופן קסום, בקרב המעוניינות להשתתף בפסטיבל,  נוצרה אווירה קולקטיבית לא מודעת של שיתוף פעולה על מנת שהאירוע אכן יצליח. וזאת, למרות שהפסטיבל אינו בבעלותן ושלא ייצא להן רווח חומרי מהעזרה.

 

אני מאמינה ששיתוף הפעולה המדהים שנוצר בקרב קבוצת המפיקות, שהיה נטול תחרות, קנאה או פחד. שיתוף שמבוסס על אמונה שלמה, שלכל אחת מהן יש את התרומה היחודית והמיוחדת לפסטיבל ולכן פינו לכל אחת את מרחב המחייה והפעולה שלה. אופן העבודה בקבוצת המפיקות הדהד להן בחזרה מהיקום הרבה מאד שיתופי פעולה. עזרה כזו הייתה בפועל בעלת ערך הרבה יותר גדול, מכל תקציב פרסומי ענק... 

 

כולנו מכירות את המשפט שיש להסתפק במועט, וחלק אפילו מתחייבות ונודרות לחיות חיי הסתגפות, צמצום ומחסור.  

 

לאלו מכן שמאמינות שאנו יורשות את התכונות מאבותינו, עיצרו וחישבו לרגע על האפשרות שהתחייבות לתודעת העוני עוברת בגנים מדור לדור (זוכרות את סיפורה של משפחתי ?).

 

לאלו שמאמינות שאנו מושפעות על ידי אחרים בסביבתנו, חישבו על ההשפעה שיש  להתנהגות של אלו המשמשים לנו מורי דרך כאשר מה שמנחה אותם – היא תודעת העוני ונדרי התנזרות משפע ומתענוגות החיים. (עד שלא קיבלתי "נבוט" על הראש והתעוררתי מתרדמתי, בהחלט התנהלתי בהתאם למדריכים אלו...)

 

לאלו מכן, המאמינות בגלגול נשמות, חשבו על ההשלכות של המחוייבות לתודעת העוני על חייכן בזמנים אחרים...

 

לאלו המאמינות בשדות אנרגתיים המקיפים אותנו, חשבו כמה ההילה מכונסת ומוגבלת בגלל תודעת המחסור.

 

אני בטוחה כי בתוך תוכך יש חלק שיודע ומאמין שהתחייבות מודעת או לא מודעת לחיי מחסור עלולה להשפיע עלייך ועל חייהם של אחרים. פרטים, קבוצות, וכל האנושות כולה, נוגעת וננגעת על ידי אחרים.  האם ניצור פה עולם שופע או עולם השרוי במצוקה תמידית?

 

אם קראת עד הלום ואת מוכנה לשנות את תודעתך, את בטח תוהה, מה עלינו לעשות לשינוי המצב?

 

הדרך לשפע פשוטה מאד: ראשית עלינו להאמין! ושנית, לא לפחד כלל.

 

על מנת להשתחרר מתודעת העוני עלינו לפתח ולשכלל את האמונה שלנו. כולנו בבסיס נשים מאמינות אולם הנקודה החשובה ביותר, היא לא אם יש לנו או אין לנו אמונה אלא במה נמקד את אמונתנו. האם נתמקד בכסף? בעצמי? במחסור? בעבר? בעתיד? בנראה ובידוע? בבלתי נראה ובלא ידוע?

 

כאשר המרכיבים הנראים לעין של מציאות חיינו מתפרקים, עלינו לשנות את הכוונות שלנו, לשנות את הכיוונים בהם מושקעת האנרגיה שלנו, ולהמיר את אמונתנו. העולם החומרי מהווה מראה לעולמנו הפנימי, וזו מציאות זמנית בלבד. הגיע הזמן לאפשר למודעות שלנו להתרחב אל מעבר לגבולות המציאות הנתפסת בחושים הפיסיים בלבד. מודעות גבוהה יותר זמינה היום לכל האנושות. אז כדאי לך להיות מוכנה – ולא להחמיץ את ההזדמנות המופלאה הזו!

 

אנו חיות היום בעידן קסום. תקופה בה תוכלי לראות שתודעת מחסור פסה מן העולם הזה. בזמן זה תוכלי לגלות, ללא כל שמץ של ספק, שאנו חיות בעולם של שפע, והיקום רק ממתין לך, מוכן ונכון למלא את כל הצרכים והמאווים שלך.

 

למרות שמאמר זה מתייחס לעוני ותודעת מחסור, בהקשר החומרי שלו, חשוב לזכור כי ניתן ליישם את העקרונות הללו גם בתחומים אחרים בחיים. אצל חלקנו תודעת המחסור באה לידי ביטוי בתחום האישי – באופן בו אנו תופסים את עצמנו. נשים המתמודדות עם דימוי עצמי נמוך, מאמינות במחסור - מחסור בכישורים ויכולות אישיות שיאפשרו לה להשיג את מבוקשה. 

 

אז לפני הסיכום, כמה הצעות בסיסיות כיצד לפרוץ את מעגלי תודעת המחסור ולחבור למעגלי השפע:

 

*  שימי לב לשימוש בשפה ולבחירת המילים שלך. לדוגמא, השתמשי במילה ממון (כי ממנו יש המון) והיפרדי לשלום מהמילה כסף (שיש לו סף, גבול, סוף..)

 

*  אמרי לעצמך ולעולם את מה שאת רוצה לממש בחייך. אמרי את המשפט בזמן הווה והתחילי אותו במילים "אני"... או "יש לי...".  זכרי, אם תגידי "אני ענייה" או לחלופין "אין לי כסף" זה מה שהיקום יהדהד לך בחזרה. אם תגידי "אני מלכה"...היקום יהפוך את סביבתך לממלכה.

  

*  חשבי, כתבי ואמרי, משפטים חיוביים ומעצימים. כי כל מעשה/תוצאה במחשבה ואמירה תחילה. להלן משפטים לדוגמא:

*   "יש לי שפע של כל טוב"

*   " אני אישה שופעת"

*   " יש לי את כל המשאבים הנדרשים לספק את צרכי ולממש את חלומותיי"

*   "אני נהנית מהמתנות שהיקום מעניק לי"

*   "אני משוחררת ממחשבות על מחסור"

*   "אני חושבת מחשבות של שפע"

*   “אני מברכת את הבית בו אני חוסה, את הבגדים שלגופי, את האוכל שבא אל פי, את החברים שיש לי, את הידע שרכשתי, את ניסיון חיי, את שפע הרגשות שאני חווה מדי יום..."

 

*  ברכי את אלה החייבים לך כסף. ברכי אותם בשפע של כל טוב. כשהם משלמים לך הודי להם ולמקור – לתודעה הגבוהה.

 

*  ברכי את כל אלה שאת חייבת להם כסף. ברכי אותם בשפע של כל טוב. כשאת משלמת את חובך, הודי להם, ולמקור – לתודעה הגבוהה. כן כן, אפילו על הצ'קים לחברת חשמל אפשר לכתוב תודה, אחרי הכל הם סיפקו לך שרות להפעלת כל המכשירים בביתך ואף סמכו עלייך מראש שתשלמי (הרי החשבון מגיע חודשיים אחרי שהשירות כבר בוצע עבורך...)

 

*  הכירי בכך שכסף הוא בסך הכל אמצעי חליפין. אל תתני לכסף להשתלט עליך ולנהל אותך. הפכי את להיות מנהיגת הכסף בחייך. מצאי את העוצמה בתוכך, ופעלי מתוכך, התמסרי לתשוקות הבוערות כאש בעצמותייך, ולמשאלות ליבך, והפלא ופלא המשאבים הנדרשים יופיעו בתוך חייך.

 

*  התמקדי רק במה  שאת רוצה ולא במה שאת לא רוצה. רק מה שיזכה לתשומת ליבך המירבית יוכל להתרחב בחייך. אם תתמקדי במחסור הוא יגדל, אם תבחרי להתמקד  בשפע בחייך, הוא זה שיגדל ויתרחב !

 

זכרי, ההווה זה הזמן היחיד שיש לנו. אולי את מאמינה ש"ברגע ש...אז...אהיה חופשייה מתודעת העוני". או אולי את חולמת ש"כשאזכה בפיס, אעשה את כל מה שאני רוצה". האמת היא, שאנחנו לא צריכות להמתין שתנאי השטח ישתנו על מנת לשנות את המודעות שלנו מתודעת מחסור לתודעת שפע! ואולי ראוי לציין כי שפע מצוי בחיי מי שמוכנה לקבל אותו ולתת אותו באותה המידה...

 

עכשיו הזמן וכאן זה המקום !

 ___________________

 

נילי דור האלה –  BA בפסיכולוגיה, מנחת קבוצות ומטפלת גופנפש

עוסקת מורשה ומורשה לעסוק בכל דבר, נמצאת בדיאלוג מתמיד עם סוגיית השפע האישי והיקומי, מאמינה אדוקה ומקיימת את מצוות שיתוף הפעולה ועזרה לזולת, מלמדת רק את מה שלמדה בחייה מתוך ניסיון אישי ומה שלומדת מדי יום. בוגרת קורסים בתחומי העצמה, מנהיגות, אימון אישי ורפואה משלימה. מנחה קבוצות מזה עשרים שנה עם ניסיון עשיר וייחודי בעבודה עם נשים ונערות. מלווה אנשים בתהליכי התפתחות אישית, שינוי ומימוש עצמי מתוך הרמוניה ויצירה - כחיבור לכוח החיים.

 לקבלת מידע נוסף בשפע על כל פעילות יש לפנות אלי: נילי דור האלה                    04-8323708

niwiboom@netvision.net.il

 

עוד בנושא זה:

חשיבה חיובית

שאלות העוצמה

 

  מעניין? שילחי לחברה                               תגובה: כיתבי לנו    
תגובה:

נהדר!!!!!

כל כך נהניתי לקרוא את הכתבה, מזמן לא חייכתי כך-תודה.
אדר קפלן-מור
____________________________

איזה יופי! כל מילה פנינה. כל הכבוד. רוני סזיר

____________________________

תודה:
אימצתי אל ליבי, ומברכת את השפע, כולל שפע  הרעיונות והמחשבות שהיו כתבה
יהודית בר-חי קובץ'

____________________________

אני רוצה להגיד לך תודה על הכתבה הנהדרת שכתבת, העתקתי את המשפטים החיוביים לאוסף המשפטים שכבר יש באמתחתי, להמשך העבודה שלי לכיוון הגשמה עצמית והתחברות שפע שיש ביקום ולזרום עם החיים למקומות מהנכונים הטובים והמיטיבים.

      

_________________________________________