מיומנה של רקדנית בטן

  

   מאת: לילך רובין

 

 

עוד כתיבה אישית:

הילקוט

מיכל

גילוי - יובל דור

עוצמתה של שתיקה

הנשיקה

האושר שביצירה

אני מאחרת

אימהות

להופיע ב"גוגל" - משמע את קיימת

יום האישה הבינלאומי - סקירת מצב

אנה אנו באות? - מחשבות על הים האישה הבינ"ל

ימין ושמאל משני צדי המדרס

 

"אני אוהבת את צלילי המטבעות המרשרשים" העירה. חייכתי אליה וסיפרתי לכולן שבעבר המטבעות הללו סימלו את עושרה והצלחתה של הרקדנית. ככל שלרקדנית היו יותר מטבעות בצעיף, זה סימל את מידת הצלחתה. בעבר מטבעות אלה היו מטבעות כסף אמיתי שהיו ניתנים לרקדנית לאות תודה על ריקודה המרשים" הסברתי.

 

"אני אוהבת את צלילי הצמידים שלידייך" הוסיפה, ואני חייכתי נבוכה וסיפרתי שאת הצמידים האוריינטליים הללו רכשתי במיטב כספי ממיכל נגרין.

שעה קלה חלפה ואני ביקשתי "בנות, שיכבו על המזרונים סיימנו את השיעור הגיע העת להרפות את הגוף" אט אט כולן נשכבו על המזרן מלבדה. הבטתי בה ושאלתי מדוע את לא מצטרפת לכולן? "אני חוששת מהפרפר השחור שעף לו בחדר" "זה רק פרפר אבל אם את חוששת שבי על הספה ונוחי לך מעט" הצעתי.

 

כיביתי את האורות בבית, הדלקתי נרות כהרגלי והחלפתי את המוסיקה הקצבית ביצירה "אינשאללה" של עומר פארוק מהדיסק המדהים "ONE". אלה רגעי הקסם שבהן הגוף נח ונושם בלחש. הנחתי את הבנות להרפות את הגוף מקצות אצבעות הרגליים אל מעלה הגוף ועד שרירי הפנים והענקתי להן דקות של שלווה ורוגע.

 

היא ישבה על הספה בחדר והמתינה בשקט שהבנות יסיימו את ההרפיה. התיישבתי לצידה ושאלתי: "את בסדר?" היא הביטה סביבה בחדר ושאלה אותי "האם את משתמשת במצלתיים הקטנים המונחים על המדף?" חיפשתי בעיניי את המצלתיים עליהן דיברה ותהיתי איך הבחינה בהן?"  את מתכוונת לסאגאת, אלה מצלתיים המיועדים לאצבעותיה של הרקדנית לשם נגינה בזמן הריקוד (מקבילים לקסטנייטות של רקדנית הפלמנקו)".סיפרתי לה שאני לומדת בימים אלה לנגן בהן והיא חייכה בסיפוק.

 

"פעם, לפני שנים רבות היו לי כאלה" סיפרה. הבטתי בה נדהמת ושאלתי: "היו לך פעם סאגאת? "כן" היא השיבה. צלילי הקסם שמילאו את החדר נחלשו ואני מביטה בה בעיניי השואלות וממתינה שהיא תספר לי.

 

היא שהגיעה לשיעור הראשון והתוודתה בפני שמעולם לא רקדה ושגופה נוקשה ואינו מחובר כלל לעצמו איך היה לה פעם סאגאת?

היא החלה לספר" את יודעת למה הגעתי אלייך? שנים שאני רוצה ללמוד לרקוד ומעולם לא הצלחתי להביא את עצמי לכך עד שראיתי את הכתבה שהתפרסמה עלייך בשבועון "לאישה" ואמרתי לבעלי: מצאתי את המורה שלי למחול מזרחי אני הולכת ללמוד ריקוד" חייכתי אליה ואמרתי "אז היה בינינו קליק?" יותר מקליקאני הרגשתי שאת צריכה להיות המורה שלי". " זה מחמיא לי" חייכתי נבוכה.

"איזו מוסיקה נפלאה" לחשה "התקרבי אלי אני רוצה לספר לך סיפור" קרבתי אליה.

 

 "לפני מספר שנים הלכתי לטיפול אצל אישה העוסקת בגלגולי נשמות" הבטתי בה סקרנית ושותקת "היא סיפרה לי מה הייתי בגלגולים קודמים ובאחד מהם ציינה כי הייתי רקדנית בטן".  "באמת???" שאלתי "כן" היא השיבה.

"זה מדהים" אמרתי. והיא המשיכה"הייתי רקדנית בטן מאד מצליחה וידעתי להשתמש בסאגאת את זוכרת שאמרתי לך שצלילי הרשרוש של צעיפי האגן נעמו לי?  "ודאי" השבתיובכן לאורך כל השיעור הוקסמתי מהן הן הזכירו לי שהיו לי הרבה צעיפים כאלה, בהמון צבעים ומהרבה סוגים. בימים ההם כשהייתי רקדנית בטן הייתי רוקדת במועדון והרבה מאד גברים היו מנסים "להתחיל" איתי אך מעולם לא הסכמתי. הייתי מופיעה וחוזרת הביתה לבד.

 

לילה אחד התבונן בי כל הערב גבר והמתין שאסיים את ההופעה. הוא ליווה אותי במבטו ובהזדמנות הראשונה שאל אותי אם אסכים להצטרף אליו אולם אני סירבתי". איזה סיפור מדהים חשבתי לעצמי וחיכיתי בקוצר רוח להמשך"ובכן הוא לא קיבל את זה שסירבתי להצעתו ועקב אחרי כשיצאתי מהמועדון בדרך לביתיהוא ניסה ושוב ושוב ושאל אותי אם אסכים להכיר אותו ואני בשלי סירבתיבשלב מסוים הבחנתי שהוא מוציא סכין ממכנסיו הוא הביט בי במבט אחרון ודקר אותי למוות".

 

ואני יושבת על הספה קופאת במקומי ולא מצליחה להוציא הגה היא הביטה בי עם חיוך קטן על שפתיה ואמרה לי "אני מתארת לעצמי שאין לך מושג מה הסיבות שמובילות נשים להגיע אלייך" הנהנתי בראשי בשלילה וביקשתי לחבק אותההתחבקנו דקה ארוכה והיא לחשה לי באוזן "תודה".

 

לילך רובין

מורה ומנהלת מרכז למחול מזרחי

 

 _______________

 מה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                           מעניין? שילחי לחברה

 

 

____________________________________________