בעייה של סמכות

מסידרת "ד"ר קריירה"

מאת: ד"ר מירה חניק

 

עוד במדור עבודה:

אבטלה - הפנאי החדש

להשיג עבודה בזמן מיתון

חושדים שאתם מועמדים לפיטורין?

אות המעסיק המתקדם

עוד על הצלחה בראיון עבודה

לשחות עם כרישה

אנרגיה טובה בעבודה

משפחה או עבודה - קונפליקט

לכוון למטרה

איך נצמצם את פערי השכר בין גברים ונשים

מנהלת בעולם של גברים

זכויות העובדת בטיפולי הריון

האם את מנהיגה?

הורות כבית ספר לעסקים

האם את מנהלת רוחנית?

האם אוכל לחזור מחופשת הלידה?

כיצד נפרוץ את תקרת הזכוכית?

למה את נשארת בעבודה שלא מתגמלת?

 

 

 

 

א. בעיה של סמכות:

ש. יש לי בעבודה בעייה של סמכות, ואני מקווה שתוכלי לעזור לי. עובד אחד שלי, בנאדם מבוגר,  תוקפני ולא-גמיש, מסרב לקבל מרות ממני. כל דבר שאני אומרת לו, אני צריכה להסביר כמה פעמים והוא עדיין שואל למה צריך, איך זה וכמה. נראה לי שכל מה שאני עושה לא עוזר. האם זה בגלל שאני אישה והוא לא רוצה לקבל סמכות מאישה? מה לעשות כדי להיות סמכותית יותר איתו?

ת. סמכות של מנהלת היא תכונה הקשורה במספר גורמים: באופי ואישיות, במבנה  ותרבות אירגונית, וגם ביחסים הבין-אישיים הנרקמים בין המנהלת לעובדיה. למושג  "סמכות"יש עוד שני מרכיבים בסיסיים: סמכות פורמאלית, הניתנת ע"י האירגון, וחייבת להיות מגובה ע"י ההנהלה (כלומר, המנהל שלך חייב לתת לך גיבוי כשיש לך  ויכוח עם עובד, למשל, או לאפשר לך לבצע צעדים שהבטחת לבצע), אולם יש לה גם מרכיב "פנימי" - היכולת שלך לעמוד מאחורי דברים, לדבר עם אנשים באופן  אסרטיבי, וגם "להיראות" סמכותית (ע"י שפה לא-מילולית, תנוחות הגוף, וכד').

ניתוח ארגוני
נעבור כעת לבעייה שלך עם העובד. הייתי רוצה לשאול אותך האם העובד הזה הוא יוצא דופן, האם הוא היחיד שאינו סר למרותך, בעוד אחרים כן מקבלים אותה? אם זה המקרה, הרי שהיינו בודקות מדוע הוא לא מקבל מרות ממך. אם הבעייה קיימת גם עם עובדים אחרים, אולי כדאי לבדוק אם שורש הבעייה הוא אצלך - האם את משדרת משהו לא עיקבי או לא רציני בהתייחסות שלך?

עבודה על יחסי אנוש
כדאי לנסות לשפר את היחסים עם העובד עצמו תחילה: לנסות ולברר מה קורה איתו, מה גורם לו להיות עויין, האם יש אצלו טינה כלפייך, ואז לראות אם אפשר ליצור איתו דיאלוג על בסיס זה. לא הייתי מציעה לך להיכנס לעימות ישיר איתו אלא אם כן התנהגותו אינה רציונלית וסבירה. כשאנשים מבקשים לשאול ולברר כל דבר במקום לבצע מיד, הייתי מנסה לבדוק האם הם אנשים שצריכים יותר הסבר, וזקוקים להבין דברים יותר  לעומק מאחרים.

 

נסי לעשות בוחן מציאות עם מישהו מהמנהלים המקבילים אלייך שיש  לך אמון בו. בידקי אם גם היא\הוא תופס את אותו עובד בדומה לך. אם תקבלי אישור לאיבחון שלך, זה יכול לחזק אותך בטיפול במקרה. אני בדרך כלל נוטה להסתכל על אנשים שמתמרדים מול סמכות כעל ילדים, ולטפל בהם כפי שהייתי מטפלת בילד  שמתמרד: לתת לו יותר תשומת לב, לעשות איתו משא-ומתן על מה מותר ומה אסור  ("גבולות"), ולתת לו חיזוקים על הדברים הנכונים שהוא עושה.

 

האם יש בכל הארוע הזה  קשר  לעובדה שאת אישה? אולי כן, ואולי לא. בידקי עם עמיתך אם זה יכול להיות נכון - ואם כן, נסי לפתח "עור של פיל" ולא להתגונן.  ככל שאת תהיי פחות רגישה להתנהגויות כאלה, יותר עניינית וממוקדת בעבודה ובתוצאות - כך גם ילמדו עובדייך להתייחס בעצמם אל העבודה עצמה - וגם אליך.
 

ב. מנהלת חדשה

 
ש. אני בת 30 , ונבחרתי להיות מנהלת במוסד לימודי די גדול, בהמלצת יו"ר מועצת המנהלים.  המנהל הקודם, שידע כי הוא עוזב, לא תרם למהלך זה, וחלק מהעובדים תחתי יודעים זאת, לכן בכל מקרה של אי-הסכמה עם שאר העובדים, אני שומעת מילים הקשורות למנהל הקודם.
הדבר פוגע במידה מסויימת בסמכותיות שלי כמנהלת חדשה, ועל קבלתי כמנהלת  ע"י העובדים.
איך אוכל להגיע אל אלה המעקמים פנים על כך שאני מנהלת צעירה המחליטה עבורם כמעט כל דבר?
 

ת. הדילמה שאת כותבת לי עליה היא דילמה של נשים צעירות רבות המגיעות  לתפקיד סמכותי.
נבחרת ע"י האדם החשוב ביותר באירגון להחליף גבר (בוודאי מבוגר יותר) שלא פירגן לך, ועכשיו את עומדת לבדך למול העובדים: אישה צעירה המנסה לארגן תדמית של סמכותיות .

כל מנהל חדש הנכנס לנעליו של הקודם לו, חייב להתחיל מבראשית, לבסס את מעמדו  ולרכוש את אמונם של הכפיפים. רק על בסיס אמון זה הם יסכימו ללכת אחריו. את אישה צעירה, וללא ספק, אנשים תוהים:
"מה יש לה להציע כאן", "איך היא תוביל אותנו?" אנשים לא תמיד אוהבים לראות נשים  צעירות בעמדה סמכותית, וקשה להם לקבל מרות מנשים. הם כמובן רגילים יותר לקבל מרות מגברים. לנו כנשים חשוב לשים לב לפרט זה, ולהיות אסרטיביות ופחות "רגישות".

אני מציעה לך להתעלם מן הפרצופים העקומים (כפי שכל גבר היה עושה), ולהתרכז במנהיגות  שלך: שיהיה לך ברור לאן את רוצה להוביל, באיזה כלים, מהי האסטרטגיה שלך, מהי המדיניות שלך. כל אלה הם הכלים שלך כדי לגרום לאנשים לצעוד אחרייך. ככל שתתרכזי בהם, ולא ב"מה חושבים עלי?", כך ייקל עליך להיות מנהיגה, וברבות הימים, מי שיתרצה, יתרצה, ומי שלא, ימשיך לעקם את הפרצוף. אולם את חייבת לדעת בבירור רב את  דרכך וללמוד לצפצף על השאר. אל תשכחי גם את האדם הבכיר שתמך בך: גייסי אותו להיות לך לתומך, והיעזרי בכוחו הרב באירגון כדי להשיג את מטרותייך.

אני מציעה לך לקרוא כמה ספרים טובים על מנהיגות (כמו, למשל סיפרו של
דילנשניידר "עוצמה והשפעה", ושל מיכה פופר "על מנהלים כמנהיגים"), כדי לקבל  השראה. תוכלי גם להסתייע במאמרים נוספים באתר זה, כמו: מנהיגות של גברים ונשים.

בינתיים, אאחל לך הרבה הצלחה בדרכך החדשה.

   הגיבי על הכתבה                                 מעניין? שילחי לחברה

__________________________________________