מקצוע מושלם - יש דבר כזה?

מאת: ריקי לוי דינר

 

עוד במדור עבודה:

ניהול והפסיכולוגיה החיובית

אבטלה - הפנאי החדש

להשיג עבודה בזמן מיתון

חושדים שאתם מועמדים לפיטורין?

אות המעסיק המתקדם

עוד על הצלחה בראיון עבודה

לשחות עם כרישה

אנרגיה טובה בעבודה

משפחה או עבודה - קונפליקט

לכוון למטרה

איך נצמצם את פערי השכר בין גברים ונשים

מנהלת בעולם של גברים

זכויות העובדת בטיפולי הריון

האם את מנהיגה?

הורות כבית ספר לעסקים

האם את מנהלת רוחנית?

האם אוכל לחזור מחופשת הלידה?

כיצד נפרוץ את תקרת הזכוכית?

למה את נשארת בעבודה שלא מתגמלת?

 

 

 

 

כשהייתי ילדה קטנה חלמתי להיות מורה. חלום זה נתלה בין היתר על התחושה ש"אין כמו להיות מורה". מאוחר יותר בחלוף השנים חשבתי ש"אין כמו להיות גננת/ציירת/מנהלת ועוד. בבגרותי הבנתי שאין באמת מקצוע ש"אין כמותו"- יש תחלופות, פשרות מקצועיות,  ויש חלומות. אצל חלקנו השניים נפגשים, אצל הרוב על פי מחקרים סטטיסטיים מהשנים האחרונות, קיים פער בין השניים המותיר את האדם לרוב בתחושת אי-שביעות רצון מקצועית. במקרים אלו עולה השאלה האם באמת יש בנמצא מקצוע מושלם, אחד כזה שבעקבותיו נקום כל בוקר ונאמר לעצמנו ש"אין כמו להיות...".

 

החיפוש אחר המקצוע המושלם

החיפוש אחר המקצוע המושלם מתחיל בדרך כלל לאחר הצבא. בעוד שבדור של הורינו חיפשו פשוט מקצוע ולא בהכרח את התואר, הרי שבימינו החיפוש משלב בין השניים ואנו מחפשים לרוב תואר שלימים יגולם במקצוע רווחי. החיפוש אינו פשוט. בעולם בו נשמעות לא אחת מילים כ"מיתון", "אבטלה", "השלמת הכנסה" וכיוצא בזה מרבית מהמקצועות נפסלים על הסף בשל החשש שאין הכנסה בצידם. אנחנו רוצים להיות פרקטיים. פרקטיות זו עלולה להעלות אולי את רף ההכנסות העתידיות שלנו, אך להותיר אותנו בתחושת החמצה וחוסר מימוש עצמי.

 

פרנסה או מימוש?

העבודה, המקצוע או הקריירה (אין זה משנה כיצד נכנה זאת) מגלמת בתוכה רובד גלוי ורובד סמוי. הרובד הגלוי מגיע בתחילת כל חודש בצורת תלוש המשכורת- מטרתה הראשונית של כל עבודה הינה פרנסה. הרובד הסמוי קשור לסטטוסים חברתיים ובין היתר לתפיסת העצמי שלנו ולתפיסות החברתיות שלנו. לא סתם נאמר "כל עבודה מכבדת את בעליה", אך עם זאת המון מובטלים אינם מוכנים לעבוד בניקיון לדוגמא. אם היה מדובר רק ברובד הגלוי, הרי שהיינו מוכנים לקחת על עצמנו כל עבודה, כל עוד הכסף נכנס לבנק בתחילת החודש. אך לא רק בזאת מדובר. עבודה הינה חלק מהזהות שלנו - חלק מהותי. את מרבית יומנו אנו מבלים בעבודה- היא מגדירה אותנו. לכן, בין היתר אנו חולמים על קידום, הטבות שאינן מבוטאות בשכר ועוד. העבודה מעידה כלפנו וכלפי החברה על מי שאנחנו, על מה שהשגנו בחיים,  בכירים כזוטרים.

לצד הכל, בצל העידן הקפיטליסטי הרובד הגלוי של העבודה ממשיך  להציץ מעבר לכתפנו גם כשנדמה שהשגנו את המצקוע המושלם עבורנו. אז האם באמת יש דבר כזה מקצוע מושלם? מקצוע בו הרובד הגלוי והסמוי נפגשים? האם ניתן למצוא את אותו אדם שיתפקד כמנעולן עבורנו, יפתח וינווט את דרכנו לעבר המקצוע הנחשק?

התשובה היא כן...וגם לא. מסובך? לא כל כך....

 

בעולם אוטופי

המקצוע המושלם כאמור הינו זה שמגלם בתוכו את זהותנו כפי שהיינו רוצים לראותה, לצד העובדה שניתן להתקיים ממנו, קרי שמשכורת נאה בצידו. הרעיון הוא למצוא את ההתאמה בין השניים ממש כמו שמנעולן מתאים מפתח למנעול.

 

כמה טיפים לדרך

  • איזה טיפוס אתה- כדי שהעבודה תתאים עצמה אליך ואתה אליה שאל אצמך איזה טיפוס אני? האם אתה טיפוס מנהל או מבצע הוראות? בירוקרט? האם יש בי נטייה לטפל באחרים? להיות קשוב? מענה על שאלות אלו יצמצמו בהרבה את החיפוש.

  • אורח חיים - מהו אורח חיי? האם אני מרוצה ממנו? מה ניתן והייתי רוצה לשנות? האם הייתי רוצה חיים מסודרים יותר? אם כן, בחר לך עבודה קבועה שאינה מסתמכת על פרויקטים מזדמנים, במידה והינך מעוניין בחופש יחסי בחר לך עבודה כפרילנסר ועוד...

  • יזמות כנגד בירוקרטיה- בין טיפוסי העובדים השונים ניתן למצוא בשני קצוות הרצף את הטיפוס היזמי בעל יסוד האש, המתמקד ברעיונות ולא בתהליכים. לעומתו קיים הבירוקרט – הטיפוס השגרתי מקבל הפקודות - הפקיד. מצא מי אתה על קו הרצף ובחר בהתאם עבודה.

  • הרובד הגלוי לעומת הסמוי- מה חשוב לך יותר (ונניח לרגע שאין אילוצים ברקע)? האם חשובה לך ההגשמה העצמית או שמא הכסף? אין זה בושה להודות כי לא מעניינת אותך העבודה כל עוד היא מאפשרת לך לחיות ברמה שאתה מעוניין בה. החשוב הוא להכיר בכך. אם תהיה עובד סוציאלי שאינו מרוצה מרמת חייו הרי שהדבר ישליך בסופו של דבר גם על אי שביעות מהבחירה המקצועית שלך.

 

אז יש או אין?

כפי שכבר נאמר – יש ואין, כן ולא. המקוע המושלם אינו בעל נוסחה אחידה, הוא תלוי באדם, בסטטוס המשפחתי והחברתי שלו ובמשתנים אחרים של חייו. יתכן והמקצוע שבחרתי היה מושלם עבורי עד לפני חמש שנים וכעת כבר אינו כזה, היות ונוספו לי שני ילדים והעתקתי את מקום מגורי 120 ק"מ צפונה. יתכן ותפיסות העולם שלי השתנו ובעקבותיהם ההגדרות המקצועיות שלי. בין שלל הבחירות והתהיות בנושא חשוב לזכור כי אין באמת מקצוע מושלם, יש מקצוע שהוא מושלם עבורך! בדיוק כפי שאין חלום מושלם, יש את החלום שלך.

 

בהצלחה.

 

 *הכותבת היא מאמנת אישית וקבוצתית

   הגיבי על הכתבה                                 מעניין? שילחי לחברה

__________________________________________