המורה בראש הפירמידה

מאת: נעמי שוורץ

עוד ב"הדרך למעלה":

"לגעת אישה"

בריאות נפשית ופיזית

סגנון ואיכות חיים

טיפים

 

האם יש לי תקווה לעתיד?

פצצות מתקתקות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

יתכן ואוכלוסיתה ההומוגנית של פינלנד גרמה לתושבים לדמיון ואחידות והם אינם ידועים בברק וביוזמה,  אך העובדה היא כי מערכת החינוך שלהם מעוררת את קנאת העוסקים בדבר בכל העולם.

 

במחקר בינלאומי להערכת רמת החינוך העולמית השיגה  דווקא פינלנד את המקום הראשון בהישגי תלמידיה בקריאה, מתמטיקה ומדע. מדינה צנועה פינלנד, שאינה מקציבה סכומי ענק במערכת החינוך שלה, המורים אינם משתכרים משכורות ענק ו- 30 תלמידים מאיישים את הכיתות.

 

מה אם כן הסוד? כיצד הם מצליחים "להפיק" תלמידים מוצלחים כל כך?

לדעת רבים טמון סוד ההצלחה בסטטוס החברתי והמקצועי של המורים במדינה.

 

על מנת להיות מורה בפינלנד יש להיות בעל תואר שני לפחות והמורה עומד בראש הפירמידה המקצועית במדינה. בשל הביקוש הגבוה נאלצת מערכת החינוך השיב בשלילה לרבים המתדפקים על דלתותיה ויכולה לבחור את המירב שבין המועמדים, וזאת כאמור חרף תשלום משכורות ממוצע שאינו עולה על זה של מקצועות אחרים.

 

המורים זוכים לחופש פעולה ניכר, אין הם מחויבים ללמד תוכנית המונחתת עליהם ממשרד החינוך, הם רשאים לבחור את התוכניות וספרי הלימוד בעצמם. בתי הספר מוסקים ומוארים, התלמידים והמורים מסתובבים בגרביים ויכולים לפרוק את האנרגיה שלהם אחרי כל שעור למשך 15 דקות במשחקי כדור או בנגינה במוסיקה.

 

למודי בית הספר מתחילים בגיל 7, יחסית מאוחר אך הפינים סבורים כי אז מגיע הילד לבשלות רגשית ושיחק דיו.  בית הספר מספק ארוחות חמות לכל התלמידים ואף מעון עד לשעה 7 בערב, מאחר ורוב האמהות בפינלנד עובדות מחוץ לבית.

 

קבוצות קריאה והחלפת ספרים בספריה נחשבת לפעילות מבורכת ומובנת מאליה כמו גם חוגי העשרה, והצפייה בטלויזיה נעשית במשורה. תוכניות  הטלויזיה מיובאות בדרך כלל, משודרות באנגלית ללא דיבוב והכתוביות כופות על הילדים גם קריאה מה שמשפר את מיומנותם.

 

אנגלית ושבדית הן שפות זרות שחובה ללמדן. המדינה אינה מעדיפה את תלמידיה המצטיינים אך למורים יש חופש להעניק זכויות יתר לתלמידים ולהפכם למדריכים.

 

לאחרונה התגייסו מוסדות בריאות הנפש בפינלנד למטרה הנראית לנו, תושבי המזרח התיכון מוזרה: ללמד את הפינים "לצאת מן הכלים"!

 תושביה של מדינה חביבה זו סובלים משיעור התאבדות, דכאון ואלכוהוליזם מהגבוהים בעולם.

 

איפוק ושליטה עצמית הינם ערך חשוב ביותר בפינלנד, מסבירה ד"ר לוזה קלטינגאס ג'ארווין, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת הלסינקי. אנשים המפגינים רגשות של כעס שמחה או עצב נחשבים אינפנטיליים. גם בין העמים הנורדים שאינם טמפרמנטיים במיוחד, בולטים הפינים באיפוקם.

 

טורו הראלה, מרצה לתיאטרון מנסה ללמד את בני עמו את אמנות הפגנת הרגשות. רבים נרשמו לקורסים שלו, ביניהם עמותה המטפלת באלימות במשפחה השולחת אליו בעלים מכים לקורס.

 

מעבר לתרבות האיפוק ודכוי הכעס הנקוטה בפינלנד, סבורים רבים כי תושבי המדינה התרגלו לחיות באופן זה בשנות המלחמה הקרה, כאשר קרבתם לברית המועצות העמידה אותם בצל איום גרעיני. היה זה פוליטיקלי קורקט לשמור על שתיקה ולא "לתפוש צד" בין הגושים המתנצחים.

 

עוד היבט מעניין לאיפוקם של הפינים בא לידי ביטוי בשימוש המועט בזריקות אפידורל ליולדות. בעוד 90% מהאמריקאיות מקבלות את הזריקה המקילה על הצירים והלידה, הרי ש80% מהיולדות הפיניות מסרבות לקבלה ומסתפקות בנשיכת שיניים מסורתית!

 

נוקשותם של הפינים באה לידי ביטוי גם בתקשורת הבינאישית. הם אינם יודעים לתת ולקבל מחמאות, לנהל שיחות "סלון" וידועים בחשדנותם ושמרנותם. רבים רואים בפינים את המהדורה האירופאית של היפנים.

 

פסיכיאטרים ופסיכולוגים כמו גם מורים רבים החליטו לנסות ולשנות את סגנון ההתנהגות הזה ולהכניס מעט שמחת חיים לפינלנד.

 

 שילחי לנו תגובה                                                   מעניין? שילחי לחברה
 

 

 

______________________________________