קשרי דם

מאת: נעמי שוורץ

עוד על נשים:

הומור נשי

חטאי האם

הגבר החדש

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרש\ת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

 

עוד ב"הדרך למעלה":

"לגעת אישה"

בריאות נפשית ופיזית

סגנון ואיכות חיים

טיפים

 

האם יש לי תקווה לעתיד?

פצצות מתקתקות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

קשרי דם מסייעים בשמירת השלום בין גורילות משוטטות בשפלת מערב אפריקה, קובע מחקר חדש אשר פורסם לאחרונה ע"י ברנדה ברדלי, העומדת בראש המכון להתפתחות אנתרופולוגית, מקס-פלאנק אשר לו סניפים בארה"ב ובגרמניה.

 

הקופים הקשורים ביניהם בקשרי דם נמנעים ממלחמה  בשל קרבתם המשפחתית, בניגוד למפגשים אלימים שיש להם עם כנופיות של גורילות  זרות. מחקר זה  מסייע לחקר עולמו של האדם הקדמון שמוצאו על פי השערת המדענים בקופים.

 

הגורילות, כידוע חיות בקבוצות גדולות הקשורות ביניהן בקשרי  משפחה, ובראשן מנהיג.

 

המכון ערך מחקר שבדק את ממצאים שונים כשערות וצפורניים וגילה רשת סבוכה של קשרי דם בין הגורילות השונות.

 

הקשר הגנטי מסביר את החידה הביהביוריסטית שבהתנהגות הקופים: אלה הפורשים מהמשפחה כאשר הם מגיעים לבגרות מינית ומקימים לעצמם משפחות חדשות לא חיים בשלום עם קופים אחרים ואילו אלה שאינם מתרחקים ממשפחת המקור הינם שוחרי שלום ונמנעים מקרבות בינם לבין עצמם.

 

החוקרים הבחינו כי קשרי המשפחה מסייעים בשמירה על שלום הלהקה. הנקבות נוטות להזדווג עם זכרים שונים, "אחים" ללא הפגנת קנאה מצידם, מה שלא ייתכן בלהקות המורכבות מגורילות שאינן קשורות בקשרי דם. מסתבר שלאמרה "דם סמיך ממים" יש אישוש מדעי-ביולוגי.

מתוך www.guardian.co.uk

 

הבבונים בונים תרבות

לפני כ- 20 שנה, פרצה מגיפת שחפת שחיסלה למעלה ממחצית הבבונים בעדר שבסוואנה של קניה. דווקא הזכרים הגדולים החזקים והתוקפניים ביותר נדבקו במחלה ומתו וזאת משום שיצאו לשוטט במזבלות מרוחקות ממקום מושבם. במזבלה נטמנו שיירי בשר חזיר נגוע בשחפת והזכרים שיצאו לחפש מזון נדבקו ומתו.

 

מחצית מהזכרים שנותרה בחיים היו בעלי הסטטוס הנמוך,  החלשים והפחות תוקפניים וכן אוכלוסיית הנקבות. החוקרים הופתעו לגלות שתוך פרק זמן קצר, נוצר קוד תרבותי חדש בין חברי השבט. את התוקפנות, הנשיכות, הנהמות והקרבות החליפה התנהגות עליזה, רכה יותר, הקופים, מבלים זמן רב בגילויי חיבה, אינם נושכים ונוהמים, החיזור  וההזדווגות נעשים ללא המולה או תוקפנות  והדור החדש לומד את דפוסי ההתנהגות של הוריו ומחקה אותם.

 

התפתחות הקוד התרבותי החדש סקרנה מאד את החוקרים שביקשו לנסות ולהבין את התהליכים המשפיעים גם על תרבות בני האדם.

 

האם מותם של הבבונים התוקפניים חיסל את התוקפנות בשבט? האם הדור החדש שגדל בין נקבות וזכרים מתונים יותר ישפיע גם על צאצאיו שלו? ואולי השינויים הם אבולוציוניים ונובעים כתוצאה משינוי בצרכי השבט?

 עוד נשמע רבות על המחקר המעניין הזה.

 

 _______________________

 שילחי לנו תגובה                                            מעניין? שילחי לחברה
 

 

 

____________________________________________