העסק שלך

 סידרת מאמרי הדרכה להקמה ופיתוח של עסק חדש

 

יחסי ציבור לעסק שלך

מאת: יעל לוטן

 

 

עוד בנושא זה:

העסק שלך

איך לכתוב הודעה לעיתונות

שיווק ופירסום העסק הקטן

 

הכסף שלך:
מסגרת האשראי שלנו 2006

אישורי שהיה לפחד

לשמור על ערך הכסף

לא גומרים ת'חודש

ענייה עשירה ומבוססת

הבנק לא מאפשר להגדיל את האוברדרפט

איך אוכל להמשיך ברמת החיים שלי?

דמי כיס לבנות 

איך למצוא משקיע לעסק שלך 
לקנות כסף בזול  
ביטוח בריאות וסיעוד -מה כדאי יותר?  -
מי חייב להגיש דו"ח למס הכנסה?  -  הטבות מס בסוף השנה
נקודות זיכוי ממס הכנסה

תכנון מס בפרישה
את מחליטה כמה מס לשלם!

 

 

לא ניתן להתעלם מן העובדה שאנו בפתחו של עידן חדש. עידן בו הפרסומת הופכת פחות רלוונטית, מסוג הדברים שמתרגלים אליהם וכבר לא מתרגשים מהם. כולנו הרי יודעים שאת הפסקת הפרסומות אנו מנצלים להכנת הקפה.....

 

יחסי ציבור מתפרסים על מגוון ענק של אפשרויות לקידום עסקים. במאמר הזה אפרט את הדרכים ועדיין אדגיש ש"השמיים הם הגבול" ולכל פעולה הדים לתקופה ארוכה המשפיעים רבות על רמת המכירות של כל חברה.

 

יחסי ציבור הם מעין "מסיכת חמצן" עבור כל עסק. יחסי הציבור הם אלה שבונים לך תדמית ומתכננים את המצע אותו את מגישה לציבור אליו את רוצה להגיע. כל זה תוך שמירה קפדנית על קוים נקיים לדמותך ועל תכנים המתאימים לך .יחסי ציבור לא "מוכרים אותך בכל מצב". אסטרטגיה תדמיתית נועדה על מנת לפקח על תהליך החשיפה צעד אחר צעד וכדי לוודא שכל המסרים היוצאים לתקשורת ולציבור טהורים והכי חשוב מדויקים.

 

האמת שהכול מתחיל מבלבול אחד גדול של מה זה יחסי ציבור?, למה זה טוב?, ואיך זה משפיע ישירות על המכירות? ועוד אלפי שאלות שלא מבוססות על בורות, חלילה פשוט על חוסר הבנה בתחום שלא כולנו נוגעים בו גם אני לא אדע לתכנת רשת מחשבים...

 

הגדרה של יחסי ציבור היא: מעשים טובים שמובאים לידיעת הרבים. כלומר, אין זה מספיק לעשות מעשים טובים, צריך שיידעו על כך.

 

המסר הנכון שעובר בצורה הנכונה לקהל הנכון משיג את התוצאה הרצויה.

 

בדיוק כמו עץ אשר נובט משורשים לגזע ענפים ועלים, כך את נבנית כחברה.

העסק מתחיל לעבוד, המוצר שלך מדהים אך אם אף אחד לא יודע זאת זה כאילו לא עשית כלום. בלתי אפשרי לשרוד בלי חשיפה. חשיפה שתהיה מבוססת על מחקר ואסטרטגיה מפורטת ומקצועית.

תמיד אפשר ללכת למשרד פרסום ולהוציא מאות אלפי שקלים על משבצת פרסום או עמוד מכירתי בעיתון אך דבר אחד לא נלקח בחשבון והוא התדמית אותה לעולם לא תוכלי לבנות עי" פרסום בלבד. על מנת לבנות תדמית יש צורך בחשיבה קריאייטיבית ותכנון אסטרטגי מדויק.

 

במיוחד כאשר דוגמנית חצי ערומה נלחמת על מעדן חלב . הלו!!! נכון שאנחנו כבר גדולים ובתור מבוגר נחמד מידי פעם לראות יפיפייה על המסך אך ילד קטן (שהוא בעצם קהל היעד העיקרי) שראה את הפרסומת שאל שאלה אחת "תגידי, למה היא בלי בגדים?"

כן, כן במרדף אחרי החידוש (שבעצם כבר לא כל כך חדש....) אנו שוכחים את הטעם הטוב וחשוב מזה את קהל היעד אליו אנו ממענים את המסרים של הלקוח.

 

כל המטרה מתפספסת וההוצאה הכספית עצומה(בפרסום), אין ספק שחברה שרוצה לגדול צריכה לשווק את עצמה והשאלה המתבקשת היא לא "אם" אלא "איך". כולנו מכירים את המשפט "קשה לבנות, קל להרוס" משפט כל כך ישן ויחד עם זאת כל כך נכון

 

דרך משרד יחסי ציבור את מקבלת מכלול של שירותים חשובים ביותר לשגשוג והם:

חשיפה תקשורתית – כתבות מאז ומעולם שידרו אמינות. הלקוח הפוטנציאלי סבור שאמצעי התקשורת מנסים לסייע להם כאשר הם מסבים את תשומת ליבם למוצר או לשירות חדש. כאן היח"צ נכנס לתמונה עי" כך שהוא מזין את התקשורת במסרים מדויקים שהלקוח רוצה שיועברו לקהל היעד. חובבנות במקרה כזה היא הרת אסון.

 

מוניטין – הדבר העיקרי שמבסס מסע יחסי ציבור טוב הוא מוניטין. מוניטין הוא הכרחי כדי להיבנות כמותג, תואר המעניק לך זוהר אשר מאפשר לך להיחשב יוקרתי ומותג יוקרתי כמובן גם שווה יותר.

יחסי ציבור מעולים הם שבנו מותגים כמו שטראוס עלית , פרטנר תקשורת, מיכל רובנר, קסטרו ועוד.....

 

אירועים ייצוגיים- משרד יחסי ציבור טוב ינהל בצורה מקצועית אירועי מכירה, תדמית ובעצם כל אירוע שישרת את מטרות הלקוח.

לדוגמא: לאמן, יערוך משרד יחסי ציבור אירוע מכירה בגלריה לאמנות אשר יכוון גם לאוהבי אמנות (בשביל הנשמה) וגם לאספני אמנות (בשביל המכירה), אירוע נועד על מנת לשלב בין הלקוחה לקהל היעד שלה פעולה מוצלחת כזו גורמת גם לעלייה במכירות והדבר מוכח.

 

שיתופי פעולה – שיתופי פעולה פוריים הם פן בלתי נפרד מעבודת יחסי הציבור ,לפעמים השיקול של חברה לחבור למשרד זה או אחר נובעים מקשריו עם לקוח מסוים (לדוגמא: שרי אריסון, רני רהב ובני בירנבאום).

 

הרי כמעט בכל חברה "מישהו מסדר משהו למישהו" כשמדובר בעסקים זה מתורגם לכסף ואין שום תלונה כל עוד שני הצדדים מרוויחים.

 

ערכם של קשרים לא יסולא מפז ועצם הפנייה למשרד יחסי ציבור היא על מנת להיות מקושר. (לדוגמא: אמנים פונים ליחסי ציבור כדי לתקשר עם אספנים).

 

יחסי ציבור לעומת פרסום

הדבר הבולט ביותר בהבדלים בין השניים הוא בעצם הדבר המרכזי שבגינו נכתב מאמר זה, כסף, כסף, ושוב פעם כסף. וזו לא בושה, אנחנו מזמן לא בתקופת המן שנופל משמיים איכות חיים, מכונית יפה וטיולים לחו"ל עולים כסף וכולנו רוצים להרוויח על מנת לחיות טוב. ומעבר לאידיאולוגיה אנו בסיכומו של דבר רוצים כסף ואם אפשר אז הרבה!

 

מדוע יח"צ ולא פרסום?

כי,  יח"צ עולה הרבה פחות כסף מפרסום.

כי,  יח"צ הוא ארוך טווח ופרסום הוא בנוסח ה"זבנג וגמרנו"

כי, יח"צ בונה תדמית פרסום רק מציג את המוצר.

כי, יח"צ משדר אמינות ופרסום לא!

 

לסיכום: עם נוסחא מנצחת לא ניתן להתווכח והנתונים מדברים בעד עצמם אנו בפתחו של עידן שבו יחסי הציבור עוברים לקדמת הבמה ובצדק!

 

 

יעל לוטן היא מנכ"ל חברת יחסי הציבור לוטן תדמיות.

לינקים ל: www.lotan.org.il

www.PuReComm.org.il

 

________________________

תגובות: כיתבי אל האתר                                           שילחי לחברה

 

______________________________________________