העסק שלך

 סידרת מאמרי הדרכה להקמה ופיתוח של עסק חדש

 

ניהול נכון של הזמן לעובדת מהבית

מאת: שירה דרורי

 

עוד בנושא זה:

העסק שלך

עצות רגישות לניהול עסק

המיתון כבר כאן!

ואלה שמות

מיתוסים על יחסי ציבור

קשרים, קשרים

תדמית של עיצוב

איך לכתוב הודעה לעיתונות

שיווק ופירסום העסק הקטן

 

הכסף שלך:
מסגרת האשראי שלנו 2006

אישורי שהיה לפחד

לשמור על ערך הכסף

לא גומרים ת'חודש

ענייה עשירה ומבוססת

הבנק לא מאפשר להגדיל את האוברדרפט

איך אוכל להמשיך ברמת החיים שלי?

דמי כיס לבנות 

איך למצוא משקיע לעסק שלך 
לקנות כסף בזול  
ביטוח בריאות וסיעוד -מה כדאי יותר?  -
מי חייב להגיש דו"ח למס הכנסה?  -  הטבות מס בסוף השנה
נקודות זיכוי ממס הכנסה

תכנון מס בפרישה
את מחליטה כמה מס לשלם!

 

 

עבודה מהבית קורצת לנשים רבות, עבודה בסביבה הטבעית שלך ללא נסיעות מתישות הלוך ושוב למשרד, בוס שאינו נוכח פיזית והאפשרות לתמרן בצורה נוחה בין העבודה לבית ולמשפחה.

אולם אליה וקוץ בה. רבות שפנטזו במשך שנים על עבודה מהבית מגלות שהן לא בנויות לבידוד החברתי שלעיתים נוצר כשאת עובדת בגפך מהבית. אתגר נוסף הוא ההכרח לעמוד בלוחות הזמנים ולנהל לעצמן סדר יום שפוי. ואם לא די בכך: רעשי הרקע של הילדים או של מכונת הכביסה ותרחישים בלתי צפויים כמו הצעה של חברה שיודעת שאת עובדת מהבית לצאת לבתי קפה מדי פעם, נשמעת מפתה אפילו שבדיוק היום היית בטוחה שתעמדי בציפיות ותיהני מהספקים משמעותיים. והינה – את מגלה ששוב עלייך לדחות משימות ופרוייקטים חשובים למחר.
כשעובדים בבית ולא מתחייבים על שעות עבודה ברורות, אלא רק על תפוקה קל מאוד לחשוב שתוכלי להשלים שעות בלילה כשהילדים ישנים או בשעות הבוקר המוקדמות, אבל ללא מדידת זמנים ודד-ליינים שאת מציבה לעצמך, את עלולה ללכת לאיבוד על נקלה. לפניך מספר טיפים לניהול נכון של הזמן בעבודה מהבית.

 

מיומנויות לניהול זמן

ראשית, אחד מהעקרונות החשובים, לעמידה בלוחות זמנים בעבודה מהבית, היא חציצה בין הבית למשרד הפרטי שלך, גם אם הוא במרכז הסלון. חשוב שתצרי הפרדה בין אם על ידי מחיצת הזזה, וילון או עבודה בשעות שהבית ריק או שקט יחסית.

 

תכנון נכון של לוחות זמנים: מדי סוף שבוע או בכל תחילת יום/שבוע/חודש רשמי לפנייך את כל המשימות/ (לרבות הקורסים או ההשתלמויות שלקחת ומחייבים אותך ליציאה מהבית או לשיעורי בית). נסי לשער כמה זמן ייקח לך לבצע כל משימה, איזו משימה דורשת ממך יותר אנרגיות וכך תוכלי לתכנן סדר יום הגיוני (ותוכלי לסיים אותו בהרגשה טובה ולא בתחושה שהשארת מאחורייך עוד המון עבודה. תוכנית עבודה שבועית או חודשית יועילו מאוד). תכנני את הלוחות הזמנים לפי הפעילויות השוטפות שלך בבית, לפני שהילדים מתעוררים, אחרי ארוחת הבוקר, אחרי שהסעת אותם לחוגים וכו'. זאת כמובן, בתנאי שתנאי העבודה שלך גמישים יחסית ומאפשרים לך לא להיות זמינה כל הזמן ללקוחותיך.

 

סדר עדיפויות: את המשימות שדורשות ממך את מלוא הערנות והריכוז מקמי בשעות שאת הכי נינוחה וערנית, לעומת משימות שדורשות פחות תשומת לב קפדנית שאותן ניתן להעביר לשעות בהן את יותר עייפה. כשאת בונה לוח זמנים היי ריאלית – אל תציבי לעצמך יעדים שלא תעמדי בהם ויצרו בך תסכול. וקחי בחשבון גם עיכובים אפשריים ואירועים "בלתי צפויים". כמו כן, חשוב לדרג בסדר העדיפויות את המשימות. ישנן משימות שתוכלי לדחות למחר בעוד אחרות הן דחופות להיום. בנוסף, ישנן מיני מטלות קטנות ולא רלוונטיות עליהם תוכלי לוותר או להעביר לקולגות. לפעמים האצלת סמכויות או הפחתה בדרישות, שווה חיסכון יקר בזמן ואנרגיות.

 

מעקב אחרי הזמן: חשוב ללמוד מתוך הניסיון. נסי מספר ימים בשבוע לאמוד כמה זמן לוקח לך לבצע כל משימה. אם המשימות חוזרות על עצמן, תדעי להבא כמה זמן להקצות לכל משימה והאם את יכולה להתייעל ולעשות אותה בצורה טובה ומהירה יותר. זכרי, את לא מתחרה עם עצמך אבל תמיד יש מקום לשיפור.

 

תזכורות למשימה הבאה: כדי שלא תלכי לאיבוד בין המשימות (דבר שיגזול ממך זמן יקר), כווני את השעון שיצפצף כשאת אמורה לסיים משימה ולהתחיל במשימה הבאה. בכל פעם שאת מסיימת משימה, מחקי את התזכורת ביומן כדי שבסוף היום תדעי מה לא הספקת.

 

עבודה בזמן סידורים: זה שאת מקפלת כביסה, משקה את הפרחים בחצר, נוסעת לסופרמרקט או אוספת את הילדים מהגן לא אומר שאת לא יכולה לעבוד תוך כדי ולמקסם את הזמן. יש מטלות שתוכלי לעשות גם בין לבין כמו למשל, שיחות טלפון ללקוחות.

 

לסמס ולהשתמש במייל: יש תהליכים שתוכלי לזרז ולקצר באופן משמעותי ולחסוך זמן יקר אם תעדיפי לשלוח לקולגה, לקוח או אפילו לבוס מייל או SMS במקום לנהל שיחת טלפון יקרה וארוכה, שמטרתה אולי מקצועית, אך עלולה להפוך לסמול טוק ממושך.

 

עבודה בו זמנית: אם יש משימות שאת יכולה לאחד, כמו למשל, לכתוב מייל ובו זמנית לנהל שיחת טלפון – מצויין. כמובן שלא כדאי לאחד בין משימות בכל מחיר, בטח לא אם זה פוגע באיכות העבודה אבל שווה תמיד לנסות.

 

  ____________________________

תגובות: כיתבי אל האתר                                           שילחי לחברה

 

_____________________________________________