הכסף שלך

סידרת מאמרי הדרכה לניהול נכון יותר של כספך

 

סיפורים מהסדנה לניהול הכסף בחיי

מאת: חי ערב

בתודה לס' שלימד אותי פרק בכשלון טוב, קרא את מה שכתבתי, העיר הערותיו, ואישר לפרסום.

 

הכסף שלך:
 
איך למצוא משקיע לעסק שלך 
לקנות כסף בזול  
ביטוח בריאות וסיעוד -

 מה כדאי יותר?  -
מי חייב להגיש דו"ח למס 

הכנסה?  -  הטבות מס בסוף השנה
נקודות זיכוי ממס הכנסה

תכנון מס בפרישה
את מחליטה כמה מס לשלם!

פתרונות כלכליים לחושבים 

קדימה
שכירים: איך להגדיל את 

המשכורת
איך יוצאים מהאוברדראפט
 

 

עוד:

 

זהות מיגדר ויצירה

האישה שאהבה יותר מדי

ורושקה - האלילה הבלתי נראית

 

עוד על יופי:

בשביל מה אני צריכה מייקאפ?

סעודות היופי

 

עוד על בריאות:

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

 

מי מרגיז אותך?

 

סדנה לניהול הכסף בחיי מדברת בד"כ אל אלה מאתנו ש "לא גומרים את החודש". ואין זה  הסיפור של ס'.  הוא אדם רב תושייה ומסוגל לחיות בקלות יחסית עם הכנסה חודשית שלאחרים לא הייתה מספיקה לתקצוב קפה הלאטה שלהם.  הוא תמיד ימצא סידור לקבל טיפול שיניים מקצועי בחינם ולראות הופעות תרבות וסרטים בחינם, אולי לא בדרכים שאת ואני היינו מוצאים, אבל הדרכים הללו נותנות מענה לצרכים נוספים של ס'. הוא מחפש קשר וטיפול.

 

עדיין, ס' חי בצמצום קיצוני. משתתפי הסדנה האחרים ראו בתדהמה איך פנקס המודעות התקציבית שלו (פנקס כזה ניהל כל אחד מהמשתתפים) יום אחרי יום, ימים רבים נשאר חף מכל הוצאה. תדהמתם מפנקסו הפתיעה אותו.  הוא באמת לא נתן לכלום לצאת ממנו. כמו צבע שחור, כל קרן אור שהגיעה אליו נבלעה ולא נודע כי באה אל קירבו. כאילו לא מאמין שיתכן שתבוא עוד קרן אור אחת, כאילו אינו יכול להרשות לעצמו, היות ואין לו כלום, לשחרר לאחרים רבע קרן אור.

 

גרוש ופנוי, ס' סבל כדבריו, מדיכאון. הוא עסוק בנושא הקשר המיני והאינטימי. יש לו אמנם קשרים עם נשים, אך לאכזבתו אינו מפתח קשר מספק ומשמעותי שהוא מאוד זקוק לו. במהלך הסדנה הוא מוצא כוח ותמיכה לשתף אותנו ולומר  שיש לו אמונה שאישה היא מזללת כסף חסרת שליטה וגבולות.

 

בפגישה האישית המסכמת ס' משתף אותי ומספר שכל אישה הנקרית על דרכו ומזכה אותו ביחס הוגן ומגלה התחשבות, מרגשת אותו עד דמעות והוא מתאהב בה מייד. האם הוא נרגש ומתפעל מטוב הלב של הנשים משום שהוא רוצה את כל הנשים הללו או משום שהיה רוצה שטוב הלב הזה יהיה גם טוב הלב שלו, טוב הלב  ש"לא מותר" לו עדיין שיהיה לו? אני מציעה את הפרשנות השניה כפרשנות שנוגעת ללבי.

 

ס' לא משתתף בפגישה האחרונה והמסכמת של הקבוצה. כשקרא, בפגישה הקודמת, את רשימת המטרות שהציב לעצמו בפגישתנו הראשונה, כולן מטרות של עשייה יותר משהן מטרות של כסף, נוכח שלא השיג אף לא אחת מהמטרות. האכזבה שלו הייתה ענקית ואמיתית. הוא נראה כמי שכל הרוח יצאה פתאום ממפרשיו.

 

חלפה שנה. החלטתי להקים אתר אינטרנט לסדנה לניהול הכסף בחיי. פניתי אל בוגרי הסדנאות לשאול אם יהיו מוכנים לכתוב משוב לאתר על התנסותם בסדנה. הייתה הענות טובה אמנם, אך חלק מהמשתתפים שהשיגו מטרותיהם ונתרמו, לא ענו. דווקא ס', שנראה היה שלא השיג דבר, טרח לכתוב ולשלוח אלי משוב מסודר ומאורגן. הוא כתב: "המניע העיקרי שלי להשתתפות בסדנה היה הכוונה (הרצון) שלי לפרוץ את חיי הדלות החומרית  והרגשית.....מה שהרווחתי בסדנה הייתה אווירה של קבלה ושיתוף....."  אך  "לצערי אני לא יכול להצביע על הישגים ספציפיים נקודתיים מסוימים. אני עדיין כבול באמונות הפנימיות שיצרתי לעצמי בגיל מוקדם מאוד בחיי: כמה מגיע לי? האם מותר לפרוץ גבולות?"

 

כשהתקשרתי להודות על המשוב ועל כנותו, שוחחנו על דא ועל הא ועל מצבו היום שלא השתנה כמעט.  רק כשעמדתי לומר תודה מסכמת ושלום, אמר לי פתאום: "חוץ מדבר אחד:  יש לי עכשיו בת-זוג שנותנת יותר טעם לחיי....."

 

 ________________________________

חי ערב  היא מאמנת אישית ומנחת הסדנה לניהול הכסף בחיי

 chaierev@zahav.net.il

 

__________________________

תגובות: כיתבי לנו                                                                       שילחי לחברה

   

_______________________________________________