הכסף שלך: ענייה עשירה ומבוססת

סידרת מאמרי הדרכה לניהול נכון יותר של כספך

 

מאת: חי ערב

בתודה לד' ששיתפה אותי בתהליך המהפך שלה ליזמת ואמרגנית, העירה הערותיה ואישרה לפרסום.

 

הכסף שלך:
לא גומרים ת'חודש

דמי כיס לבנות 

איך למצוא משקיע לעסק שלך 
לקנות כסף בזול  
ביטוח בריאות וסיעוד -מה כדאי יותר?  -
מי חייב להגיש דו"ח למס הכנסה?  -  הטבות מס בסוף השנה
נקודות זיכוי ממס הכנסה

תכנון מס בפרישה
את מחליטה כמה מס לשלם!

פתרונות כלכליים לחושבים 

קדימה
שכירים: איך להגדיל את 

המשכורת
איך יוצאים מהאוברדראפט
 

 

עוד:

 

זהות מיגדר ויצירה

האישה שאהבה יותר מדי

ורושקה - האלילה הבלתי נראית

 

ד' היא אישה מוכשרת, אינטליגנטית, יזמית, אמרגנית ומטפלת. אבל את כל זה לא ראיתי כשנפגשנו לראשונה. אז הדברים נראו כבדים ועגומים.

 

מה היא רוצה להשיג בסדנה? כמו לחלוב חלב מסלע, כך הרגיש התהליך שבסופו הציבה 4-5 מטרות, משדרת סקפטיות, משהו כמו: שמענו כבר על ניסים ונפלאות, אבל אני לא אתן לעצמי להאמין ולקוות אף לא לרגע שההשתתפות שלי בסדנה (או בחיים....) יכולה להביא משהו טוב.

 

אז בשביל מה באה לסדנה? למי שהחליטה להשתתף יש, כך מסתבר לי שוב ושוב, שיעור בסדנה. אני פה כדי לתמוך בתהליך החקר, ולאפשר את פגישת המשתתפת עם השיעור שלה.

 

הסדנה מתחילה וד' ממשיכה להפגין סקפטיות. המשתתפות מתחבטות, מתבטאות, כועסות, וד' סוגרת את חלקה בסבב  בשלוש דקות. אבל היא מטה אוזן קשובה לכל מילה שנאמרת בסדנה. היא חיה בתחושת עוני מצמיתה, תחושת חוסר ואין לי המאפילה על כל האספקטים בחייה. יש לה משיכת יתר כרונית, והדברים מתנהלים כך: משיכת היתר מצטברת, ד' לוקחת הלוואה ממקום העבודה (בתנאים מצוינים). ההחזרים של ההלוואות השונות אוכלים את המשכורת עוד לפני שנחתה בבנק, ומשיכת היתר עולה ופורחת מחדש בתוך כמה חודשים, וחוזר חלילה. ד' מרגישה ענייה מרודה, למרות שההכנסה שלה רחוקה מקו העוני. וכענייה חסרת כל, היא אומרת, היא לא יכולה להרשות לעצמה לעמוד על המקח או אפילו לבדוק כדאיות של כמה אופציות. זו, היא מסבירה, היא הפריבילגיה של העשירים והמבוססים. להם מותר לשמור על כספם, אך לא לעניים. כך לפחות לפי ספר החוקים של ד'.

 

בפגישה הרביעית של הקבוצה, פתאום, משום מקום, ד' פותחת את המפגש בהצהרה: "כשהתחלנו את הסדנה לא האמנתי לאף מילה שאמרת" היא אומרת לי "בעיקר לא להכרזה שלך שהכסף ששילמנו עבור הסדנה יחזור אלינו, בניהול נבון, עוד לפני שנסיים את התשלומים על הסדנה. אתמול הגיע חשבון הטלפון ופתאום אני מוצאת את עצמי קוראת בו (פעם ראשונה שאני קוראת חשבון טלפון) ומה אני רואה? מחייבים אותי בסכום כסף עבור שיוך לחברת חיוג לחול שלא הזמנתי. חייגתי  199  לברר. מסתבר שמחייבים אותי כבר כמה שנים! את ההתקשרות עשו דיירים ששכרו ממני את הבית בעבר. בקיצור, ביטלו את החיוב על המקום ואפילו קיבלתי החזר רטרואקטיבי של חלק מהסכום שכבר שילמתי. אני מתחילה להבין מה את מתכוונת כשאת אומרת שהכסף חוזר ..."

 

עוברות עוד כמה פגישות. ד' מדווחת לנו, ובימים אלה פניה מתחילות לזהור באור של התלהבות יצירתית, שהיא יוזמת פעילות עסקית. היא משווקת את הטיפולים שהיא עושה, היא מציעה שיתופי פעולה למשתתפות האחרות. היא מתרגמת תכנית של הסדנה לניהול הכסף בחיי לרוסית, ומציעה עצמה כמתרגמת סימולטאנית (מקצוע שהתמחתה בו ברוסיה) לסדנה מיוחדת לניהול הכסף בחיי לדוברות רוסית. ובנוסף, היא מבקשת וגם מקבלת בחזרה סכום כסף נכבד שנאלצה לשלם בטעות, לווטרינר.

 

הקבוצה נפגשת לסיכום ביניים, אח"כ יש רק עוד שתי פגישות מעקב. ד' מטילה פצצה : "כשהבנתי שאני רוצה להכניס לתמונת התקציב שלי את החסכונות המצטברים במסגרת העבודה, התברר לי שעד שנת 2007 ישתחררו לחשבוני באופן הדרגתי  150,000 ₪  מהקופות והקרנות השונות....".

 

אוח, כמה עשירה ומבוססת יכולה קצת בהירות לעשות אותך!

  

חי ערב

 ________________________________

חי ערב  היא מאמנת אישית ומנחת הסדנה לניהול הכסף בחיי.

שאלות אל חי:

 chaierev@zahav.net.il

________________________

תגובות: כיתבי לנו                                                            שילחי לחברה

 

______________________________________________