הכסף שלך: להפיק יותר מהכסף

סידרת מאמרי הדרכה לניהול נכון יותר של כספך

 

מאת: חי ערב

 

הכסף שלך:

זוגיות וכסף - איך מגשרים?
אובדך כושר עבודה?

לא גומרים ת'חודש

ענייה עשירה ומבוססת

הבנק לא מאפשר להגדיל את האוברדרפט

איך אוכל להמשיך ברמת החיים שלי?

דמי כיס לבנות 

איך למצוא משקיע לעסק שלך 
לקנות כסף בזול  
ביטוח בריאות וסיעוד -מה כדאי יותר?  -
מי חייב להגיש דו"ח למס הכנסה?  -  הטבות מס בסוף השנה
נקודות זיכוי ממס הכנסה

תכנון מס בפרישה
את מחליטה כמה מס לשלם!
פתרונות כלכליים לחושבים 

קדימה
שכירים: איך להגדיל את 

המשכורת
איך יוצאים מהאוברדראפט
 

 

עוד:

 

זהות מיגדר ויצירה

האישה שאהבה יותר מדי

ורושקה - האלילה הבלתי נראית

 

מכונת תספורת איכותית שחוסכת המון

תקראו לי פנאטית למראה הטבעי אם תרצו, אבל גבר ששערותיו מתכווננות לעבר הקרחת, לא עושה לי את זה. את בן זוגי כבר שכנעתי: שערו קצוץ תדיר והוא נראה כמו נזיר זן מטופח ומוקפד.

כמה זה עולה לנו? אז זהו שזה לא עולה. לפני עשר שנים קניתי מכונת תספורת איכותית (בדיוק כמו של הספר שלי) ב- 300 ₪  ומאז הרווחנו יותר מ- 6,000 ₪ נטו (50 ₪ לרבע שעה). אם נוסיף את השנים בהן הבן שלי היה מוכן עדיין להסתפר אצלי (עד שהיה בן 12) ואת התשלומים על חניה ודו"חות חניה ליד המספרה שחסכנו,  300 השקלים שהשקעתי הניבו תשואה של הרבה יותר מ- 2000%.

 

שמלה בירושה

לפני הרבה שנים הייתה לחברה שלי שמלה ארוכה ומקסימה שקנתה בשני דולר בכולבו זול, כמה שנים לפני שבאה לארץ. אני רציתי שמלה כזו לעצמי אבל לא חושבת ששיתפתי אותה. פתאום יום אחד היא הכירה בחור יהודי-טוב-קנדה ונסעה. כירושה היא השאירה לי את השמלה. כמה שמחה הייתי! לבשתי אותה שנים (כל עוד עלתה עלי) והרגשתי היפה בנשים.

לפעמים דבר שאת כבר לא צריכה יכול להיות מתאים בדיוק לצרכים של מישהו אחר. אולי לא שמלה אבל סיר, טוסטר-אובן, צעצועים, בגדי ילדים, שמיכה, כסא. אז למה לא להציע? הכי הרבה יגידו לך תודה, אין צורך. הצעה כזו גם סוללת דרך. אפשר שבעקבותיה יציעו גם לך דברים שחלק מהם תשמחי לקבל.

זה חברי, זה חוסך כסף וזה ידידותי לסביבה.

 

צריכה פקס או סורק?

אז הטי אוזן, בימים אלה המחירים של המכונות שעושות הכל (מצלמות, סורקות, מדפיסות ושולחות פקס) יורדים לרצפה ויותר ויותר משרדים קטנים ואנשים פרטיים רוכשים אותן כעת. זו הזדמנות לקבל או לרכוש בפרוטות ממכר/ה, ידיד/ה, קרוב/ה או בוס/ית משדרג/ת את המיכון המתייתר: פקס, סורק ו/או מדפסת.

 

תחתונים סקסיים מדויקים

מכל מיני סיבות שקשורות למשבר חמישים אצל מישהו במשפחה הקרובה שלי, התרחשו שני דברים בו זמנית בחיי: 5 ק"ג ירדו ממני בתוך שבועים ויצאתי למסע רכישת לבנים שחורים וסקסיים.

שנתיים חלפו עד שהרגשתי בשלה לצרף את התחתונים הסקסיים לרשימת סמרטוטי האהובים. אלא שאז התברר שבינתיים חזרו חמשת הקילוגרמים מלווים בדווידנד, והשחורים הסקסיים מסמנים תעלות לחץ גופני עם גבעות קופצניות מכל עבר. לא התעצלתי וגזרתי באמצע את שני פסי החיבור שבין המשולש הקדמי של התחתונים למשולש האחורי ועטפתי את החיבורים בסרטים משונצים, תוך שאני מוסיפה בנדיבות סנטימטרים רבים להיקף החדש.

מה אני אגיד לכן? אפילו במאה דולר לא תמצאו תחתון כזה מתוק ונוח, תפור לפי מידה, ושלא מסמן את עצמו מתחת לבגדים. 

 

גבינה מחודשת

אם אני קונה שתי קופסאות גבינה, אחת נגמרת עוד לפני שהגיעה למקרר והשניה ממהרת בעקבותיה. אם אני קונה שלוש, בדיוק אז לאף אחד אין חשק לגבינה, והגבינות עומדות שבוע בלי שום התעניינות ציבורית. במקרה כזה מומלץ לנקוט בצעדי מנע ולעשות גבינה בטעם שום: מוסיפים שן שום כתושה ומערבבים היטב (אפשר להוסיף גם טיפת שמיר מיובש). זה מגוון את המבחר,  וזה מאריך את חיי הגבינה (חיידקים לא מרגישים טוב ליד שום). אפילו גבינה שעומדת להתחיל להתעפש תחדש ימיה. גם יוגורט שקיבל את טיפול השום יאריך ימים, ויתאים להגיש אותו בסטייל כמנה ראשונה, מעל פרוסת חציל מטוגן (עם קישוט ירוק).

  

דמי כיס לזאטוטים

בגיל הרך דמי כיס יכולים להיות דרך להימנע מהסכסוך האולטימטיבי: אמא תקני לי. אם בדרך למעון עוברים על פני חמש חנויות פיצוחים (כמו שהיה במקרה שלנו) ובסופר מתחיל מחזה צווחות, אפשר לתת גם לילדים בני שנתיים וחצי דמי כיס שבועיים הולמים. הם יבחרו מה וכמה, ואף יבדקו את העודף. את תוציאי פחות, לא יהיה על מה לריב בסופר, והילדים ילמדו חשבון.

 

הילדים לומדים לנהל כסף ואנחנו חוסכות

אחת הדרכים המוצלחות להפיק יותר מהכסף שלך היא לתת לילדים שלך דמי כיס נכבדים שסמכויות רציניות בצדן. דמי הכיס בגיל העשרה יכולים לכלול לא רק "דמי בילוי" אלא גם "דמי ביגוד" ואפילו סכום חד שנתי מתאים להצטיידות לבית הספר.

דמי כיס כאלה יכולים לחולל נפלאות. יתכן למשל שפתאום תבחיני שהבן יקיר שלך מוכן לקבל מכנסיים מחבר שהקדים לצמוח. פתאום יתברר שהבת מגלה חיבה לשוק בצלאל ובקיאות בחנויות העודפים.

סיכום: ההוצאות קטנות, הילדים לומדים לנהל כסף לפי סדרי עדיפויות משלהם, חוסכים ואף ממנים פעילויות נוספות. לא שווה?

  

ארוחה לארבעה ב-15 ₪

ספגטי בולונז עם פתיתוני סויה (הפתיתונים הקטנטנים בגודל של אורז בערך מהסוג הפשוט שנמכר בתפזורת בחנויות הטבע). ההוראות לרוטב: מטגנים בצל קצוץ בסיר רחב עם שמן. מוסיפים  200 גר' פתיתונים לסיר עם הבצל, להשחמה קלה. מוסיפים תכולת קופסת רסק עגבניות 500 גרם לסיר, מערבבים. ממלאים את קופסת רסק העגבניות הריקה במים פעמיים ומוסיפים. מוסיפים  2 גזרים מגוררים. ממליחים. מבשלים 10-15 דקות, וזה מוכן. הספגטי הזה נוחל הצלחה אצל ילדים ובני נוער.

אפשר להוסיף 100 גרם בשר בקר לשדרוג, אם אין צמחוני בסביבה.

תימחור: 200 גרם פתיתונים- 3 ₪, קופסת רסק עגבניות- 5 ₪ (אחת לחודש יש בסופר מבצע לרסק עגבניות ב- 5 ₪), בצל וגזר 2 ₪, ספגטי – 5 ₪ .

 

סובסידיה גם לאבקת סוכר

קילו סוכר עולה 2.80 ₪. קילו אבקת סוכר עולה פי חמש: 13.50 ₪  (חבילה של 100 גר' עולה 1.35 ₪, ויש יותר יקרות). לטחון סוכר לאבקה לוקח 2 דקות במטחנה ידנית (זה נחמד לפזר אבקה ישירות מעל עוגה) או במטחנת קפה, או במעבד מזון לכמות גדולה. מה שהכי נחמד פה זה שהיות ויש סוכר בבית, אז יש גם אבקת סוכר, בלי לבזבז מקום אחסון נוסף. (המחירים נבדקו בסופר סנטר במרכז תל-אביב בינואר 2004)

 

ואם כבר, אז סובסידיה גם לקמח תופח

קילו קמח לבן רגיל עולה  2.39 ₪. אבקת אפיה, בכמות שתהפוך אותו לקמח תופח עולה 60 אגורות בערך. קילו קמח תופח עולה כמעט פי שלוש:  8.25 ₪ . על שקית אבקת אפיה של "גלעם" מצאתי הוראה להוסיף שקית אחת (12 גרם) לחצי קילו קמח רגיל. באתר ששמו "חדוות האפיה" (joyofbaking.com) ממליצים על  5-10 גרם אבקת אפיה לכוס קמח (140 גרם) זה פי אחד וחצי עד פי שלוש מההמלצה הקודמת. אני ממליצה לעשות שניים שלושה ניסויים לראות מה עובד הכי טוב בשביל המתכונים שלך. (המחירים נבדקו בסופר סנטר במרכז תל-אביב בינואר 2004).

 

 ________________________________

חי ערב  היא מאמנת אישית ומנחת הסדנה לניהול הכסף בחיי.

שאלות אל חי:

 chaierev@zahav.net.il

________________________

תגובות: כיתבי לנו                                                                       שילחי לחברה

תגובה:
חי ערב שלום רב.
שמי ענת גור-אל ואני מרעננה, פעילה בויצ"ו.
קראתי כתבתך בענין, ורציתי להביא לידיעת הקוראות כי
ויצ"ו רעננה קיבלה כתרומה לזמן קצר, חנות לממכר בגדים יד שניה
במרכז גירון (מאחורי בנק דיסקונט) צמוד לרח' אחוזה בעיר
שלחתי את בתי בת ה-12 והיא מצאה ג'ינסים שמונחים עליה נהדר
גם אני קניתי לעצמי בגדים וג'ינס, גם תרמתי מארוני הפרטי
והפדיון הוא למען הוצאת ילדים ממעגל סיכון - מטרה טובה לכל הדעות
 
החנות תהיה פתוחה רק בשבוע הקרוב - עד ליום 25 במרץ 2005.
 
אודה לך אם תוכלי לפרסם זאת במדורך
 

ענת

 

תגובה:

שלום,

רוב העצות הן טובות אבל יש גם נפש שצריך לדאוג לה כדי לא להישבר בתהליך הזה

שהוא קשה גם ככה.

מותר פעם בכמה שבועות לצאת עם חברה לקפה בתנאי שאת מגבילה את עצמך לכוס קפה

בלבד ואולי חתיכת עוגה ולא ארוחת שחיתות, מה פתאום לבקש מחברות שישלמו עליך כל

פעם שיוצאים ??? להן יש כסף מיותר ?????????

ולגבי אירועים, עדיף לא ללכת לחתונה מאשר ללכת ולהביא ספר !!!! אפשר פשוט לתת

סכום צנוע ולא להשתולל. גם לך יהיה יום אחד אירוע וכולם יביאו לך

ספר............. ולא לדבר על הרכילות שבעקבות זה..........

ומה פתאום לבקש מתנות מאנשים לרגל יום ההולדת של החתול ????????  אם יש משהו

שאת רוצה ויום ההולדת שלך רחוק תתאפקי או שוותרי על משהו אחר !!!!

טינה

 

 

__________________________________________________