הכסף שלך: אישורי שהייה לפחד ולחרדה

 סידרת מאמרי הדרכה לניהול נכון יותר של כספך

 

מאת: חי ערב

 

הכסף שלך:
לשמור על ערך הכסף

לא גומרים ת'חודש

ענייה עשירה ומבוססת

הבנק לא מאפשר להגדיל את האוברדרפט

איך אוכל להמשיך ברמת החיים שלי?

דמי כיס לבנות 

איך למצוא משקיע לעסק שלך 
לקנות כסף בזול  
ביטוח בריאות וסיעוד -מה כדאי יותר?  -
מי חייב להגיש דו"ח למס הכנסה?  -  הטבות מס בסוף השנה
נקודות זיכוי ממס הכנסה

תכנון מס בפרישה
את מחליטה כמה מס לשלם!

פתרונות כלכליים לחושבים 

קדימה
שכירים: איך להגדיל את 

המשכורת
איך יוצאים מהאוברדראפט
 

 

עוד:

 

זהות מיגדר ויצירה

האישה שאהבה יותר מדי

ורושקה - האלילה הבלתי נראית

 

אנחנו, בני ובנות האדם בנויים בצורה משונה: מצד אחד לכולנו, לפחות בתרבויות המערביות, יש נטייה (בין אם מולדת או נרכשת, סוגיה חשובה אך בלתי רלבנטית כרגע) לנסות להימנע מלהרגיש תחושות כאב, צער ופגיעה. יש לרגשות הללו רייטינג נורא נמוך. אף אחת לא רוצה אותם, לפחות לא אצלה בלב. ומצד שני אין מי מאיתנו שתחושות כאב ופגיעה

זרות לה, אולי פרט למי שמשתמשת באמצעים כימיים, סמים, לשתק את כאביה ופחדיה.

 

אנחנו משקיעות מאמצים ואנרגיה עצומים להדחיק, להכחיש, לתקן, להציג חזות (פסאדה) שמחה וצוחקת, חזות ש"הכל בסדר" והמאמצים הללו להסוות כשלעצמם מלמדים מה אנחנו מרגישות לגבי האפשרות להרגיש צער וכאב: זה "לא בסדר", זה משהו שיש לתקן, יש לעשות משהו כדי להשיב את המצב ה"בסדר".

 

אלא מה? באופן פרדוכסלי, כשסוגרים את דלת המרתף הפנימי על הצער הכאב והפצע, סוגרים את הדלת גם על השמחה והאושר. איך אני יודעת? מניסיון אישי כמובן, אבל גם בגלל שאין עסקה לחצאין עם רגשות, בדיוק כמו שאין חצי הריון. אין לנו אפשרות  לתת אישור מעבר רק לחצי הטוב של הרגשות. או שאני מרגישה (ואז אני מרגיש את מגוון הסוגים) או שלא, ואז גם שמחה לא תגיע לליבי.

 

אותו עקרון פרדוכסלי תקף גם לגבי פחד וחרדה. אלא שכאן הקצה הנגדי של הפחד והחרדה מורכב מתחושת עוצמה, יכולת והשפעה.

אם אני לא מרשה לפחד ולחרדה לעלות בהסכמה, בקבלה ובענווה כשאני חשה אותם, אם אני מתנגדת ומדחיקה אותם, אז גם תחושת העוצמה והנוכחות ותחושת היכולת נשארות, ביחד עם הפחד והחרדה, סגורות בתוך חפירות בטון מזוין במרתף הפנימי שלי, כבולות לפחד האסור. הן הרי הצד האחר של הפחד. כך שאין אפשרות לבחור שלא לתת לפחד לעלות, אבל לעוצמה כן. זוהי עסקת חבילה: או גם זה וגם זה או לא זה ולא זה.

 

עקרון דומה תקף גם לגבי הרצון להישאר בתוך מערכת יחסים ויהי מה, בעיקר ביחסי זוגיות. אם את לא מרשה לעצמך אפילו לשקול פרידה, ואת מתכוונת להישאר בתוך מערכת היחסים בכל מחיר, אז בצורה משונה את מונעת מעצמך את הסיכוי להרגיש שאת רוצה את היחסים. תחשבי: את נמצאת בתוך בית. הדלת של הבית חסומה ואין לך אפשרות לצאת. האם תוכלי אז להרגיש שאת מאוד רוצה, בתשוקת אמת להישאר בתוך הבית ? נראה שלא. אם סגרת באופן מוחלט את הדרך החוצה מהיחסים וזה בשום פנים ואופן לא בא בחשבון לעזוב או אף לשקול פרידה, אז למעשה סגרת את הדלת, באופן פרדוכסלי גם על אפשרות לאהוב ולרצות מאוד להיות ביחסים האלה.

 

אז מה אני מציעה? למזלנו, אנחנו בנויות בצורה כזו שאם אנו נותנות לפחד ולחרדה לעלות, וכן, גם להציף אותנו ולהיות שם, ומקבלים אותם בברכה (גם אם לא נלהבת) או לפחות בהסכמה ובענווה מאפשרים להם להיות שם בבטן, או בלב או בגרון, או איפה שאנחנו מרגישות אותם, ונותנות להם את הזמן, הם כמו גלים בים: מגיעים לשיא, ואז לפי חוקי הטבע, חוזרים ונעלמים כלעומת שבאו. זה יכול לקחת זמן. זה לא תמיד קורה בתוך רבע שעה, ויכול להיות שמחר יבואו שוב.

אם יבואו גם מחר, שוב נאמר: אהלן וסהלן, באתם שוב לבקרני, אני מקבלת אתכם בקבלה בהקשבה ובענווה. הם יעלו ויתעצמו עד לשיאם ואח"כ ייסוגו אחור וישאירו אותך עם דלת פתוחה לתחושת עצמה ויכולת ו/או שמחה ואושר ו/או אהבה.

 

הערה לסיום

מי מכן שמכירה אותי כיועצת הכסף של האתר ותוהה מה לכל זה ולכסף, אז ככה: הדרך לעשות עבודת עומק מעמיקה ואפקטיבית בנושא כסף, הקמה והרחבת עסק, קידום קריירה ובעיקר בנושא ניהול מו"מ עם תוצאות רצויות, היא תמיד אחת: דרך עצמי, דרך הבטן שלי, דרך הדפוסים שלי, דרך התבוננות במי שאני. וזה נושא המאמר.

 

בברכת עבודת עומק בנושא הכסף וכל השאר,

חי ערב

מאמנת אישית ומנחת הסדנה לניהול הכסף בחיי

03-5243649

שאלות אל חי:

 chaierev@zahav.net.il

________________________

תגובות: כיתבי לנו                                                 שילחי לחברה

 

________________________________________________