6 שיטות מעשיות לשמור ולטפח  גישה חיובית

בשעת משבר או קושי בחיינו

 סידרת מאמרי הדרכה לניהול נכון יותר של כספך

 

מאת: חי ערב

 

הכסף שלך:
מסגרת האשראי שלנו 2006

אישורי שהיה לפחד

לשמור על ערך הכסף

לא גומרים ת'חודש

ענייה עשירה ומבוססת

הבנק לא מאפשר להגדיל את האוברדרפט

איך אוכל להמשיך ברמת החיים שלי?

דמי כיס לבנות 

איך למצוא משקיע לעסק שלך 
לקנות כסף בזול  
ביטוח בריאות וסיעוד -מה כדאי יותר?  -
מי חייב להגיש דו"ח למס הכנסה?  -  הטבות מס בסוף השנה
נקודות זיכוי ממס הכנסה

תכנון מס בפרישה
את מחליטה כמה מס לשלם!

פתרונות כלכליים לחושבים 

קדימה
שכירים: איך להגדיל את 

המשכורת
איך יוצאים מהאוברדראפט
 

 

עוד:

 

זהות מיגדר ויצירה

האישה שאהבה יותר מדי

ורושקה - האלילה הבלתי נראית

 

" זה לא כאילו נוצר משבר אחד בחיי, התגברתי עליו ומאז ועד היום מתנהלים חיי באופן חלק ומושלם. החיים הם סדרה מתמשכת של מכשלות ומשברים. נדמה לך שלעולם לא תצליחי לדלג מעל למשוכה, אבל את עוברת אותה." 

 Amy Tan

 

כישלונות, משברים, קשיים מעוררים שני סוגי מכשולים העומדים בינך ובין חלומותיך אומר  Paul Lawrence במאמרו "העז לחיות את חלומך". הסוג האחד הוא משוכות ממשיות כמו למשל, אין לך כסף להשקיע, אין לך קשרים, אין לך מיומנויות, וכו'. והסוג השני הוא מחסומים פסיכולוגיים, אלו הקיימים בראשנו: פחדים וספקות. מניסיון אישי ומהתבוננות באחרים, ברור שהרבה יותר קשה להתגבר על המכשולים הפסיכולוגיים. אני עצמי, אומר Paul Lawrence ניסיתי להיעזר בקורסי מוטיבציה וקראתי הרבה  ספרי עזרה עצמית בנושא. אם אסכם את מה שלקחתי מהספרים ומהקורסים בנושא במשפט אחד, הייתי אומר שהם אומרים:  

פשוט לך על זה!  אבל זה לא עבד בשבילי. לא משנה עד כמה רציתי לעצום את עיני ולהעלים את פחדי, לא הצלחתי בכך. ובכנות, נראה לי לא אחראי לא לדאוג לתוצאות צלילה למים לא מוכרים. והוא מציע לנו לשאול את עצמנו בשעת חשש מכישלון: מהו הדבר הכי גרוע שיכול לקרות? ואת זה לשקול מול הרווח הצפוי. בד"כ, כשמציגים את זה ככה, אנחנו נבחר בסיכון ובסיכוי. בהמשך לאותו קו מחשבה, במאמר של  Brian Tracy  בנושא של חשיבה חיובית, מצאתי שש נקודות מעשיות ומועילות לטיפוח חשיבה חיובית:

 

  1. כשאת מוצאת את עצמך במצב קשה או בעייתי, במקום להתחיל לטחון מי עשה מה ומי אשם במה, התמקדי בשאלה איפה את לעומת איפה את רוצה להיות ומה את רוצה לעשות. צרי תמונה מנטאלית בהירה של העתיד האידיאלי הרצוי לך ואז נקטי כל פעולה אפשרית שעולה בדעתך כדי להתחיל לנוע בכיוון הנכון.

  2. התמקדי בפתרונות במקום לחזור ולדוש בבעיות. פתרונות מטבעם ממקדים אותך בחשיבה חיובית, בשעה שבעיות מטבע הגדרתן ממקדות אותך בחשיבה שלילית. בשנייה שאת מתחילה לחשוב במונחים של פתרונות את נעשית פוזיטיבית וקונסטרוקטיבית.

  3. הניחי שמשהו טוב וחיובי חבוי בכל קושי ואתגר. Norman Vincent Peale   דמות מפתח בתחום החשיבה החיובית אמר פעם "כל אימת שאלוהים רוצה לתת לנו מתנה, הוא עוטף אותה בבעיה. ככל שהמתנה שאת עומדת לקבל גדולה יותר,  הבעיה שתקבלי גדולה יותר". אם תחפשי את המתנה, מובטח לך שתמצאי אותה.

  4. הניחי שהמצב שאת ניצבת מולו כרגע הוא בדיוק המצב הנחוץ לך כדי להצליח הצלחה מלאה בסופו של תהליך. מצב זה נשלח אליך כדי לעזור לך ללמוד משהו, לסייע לך להשתפר, לאפשר לך להתרחב ולגדול. משפט אחד שעוזר לי במצבים קשים הוא: כל מצב הוא מצב חיובי אם מתבונים בו כעל הזדמנות לגדול ולהשיג  מיומנויות נחוצות. אי אפשר לומר משפט כזה אם לא חושבים מחשבות חיוביות, אם לא מרגישים הרגשות חיוביות, ואם לא רואים את הפעולות החיוביות שאפשר לעשות.

  5. הניחי שכל נסיגה ועיכוב מכילים שיעור שחיוני לך ללמוד. רק אחרי שתלמדי את השיעור תהיי חכמה ומלוטשת מספיק להמשיך ולהשיג את המטרות הגדולות שהצבת לעצמך. בשעה שאת עסוקה בחיפוש אחרי השיעור, אינך יכולה לחשוב בו זמנית על הקושי או המכשול. ותמיד תמיד תמצאי את השיעור בשעה שאת מחפשת אותו.

  6. כשיש לך מטרה שלא הושגה עדיין, קושי שלא נפתר עדיין, או בעיה שחוסמת אותך מלהגיע לאן שאת רוצה להגיע, שבי עם עט ודף נייר, וערכי רשימה של כל מה שעולה בדעתך שתוכלי לעשות ע"מ לפתור את העיכוב. בעודך כותבת, יצוצו תובנות חדשות ורעיונות רעננים.

 

גישה חיובית היא חלק בלתי נפרד מהצלחתך. ששת הפעולות שלעיל יכוונו אותך להשגת מטרותיך, ויחסכו תחושות דאגה, ספק כעס ופחד.

 

שמרו לכן את ששת הצעדים הללו. מניסיון שלי, בשעת מצוקה אין כמו מרשם

בדוק ונתון שגם עובד. ובשבילי זה עבד, ובגדול.

 

חי ערב

מאמנת אישית ומנחת הסדנה לניהול הכסף בחיי

03-5243649

שאלות אל חי:

 chaierev@zahav.net.il

________________________

תגובות: כיתבי אל האתר                                             שילחי לחברה

 

לחי שלום רב

אני בימים אלה נפרדתי מבןזוגי בתשע השנים האחרונות. מצב זה הינו קשה ביותר עבורי אך אני יודעת כי ההחלטה היא נכונה ביותר משום שהיחסים אינם הולכים מצידו לשום כיוון של הידוק היחסים כלומר- אפילו לגור ביחד לא  אפשרי מפני שהוא אומר שהוא לא מסוגל. אני דווקא חושבת שבגלל שיש לי ילדים והוא לא רוצה להתחייב . אני הייתי ממש במצב קשה עד שקראתי את הכתבה הנפלאה שכתבת ואכן התחלתי ליישם את מה שכתבת- אני בחורה צעירה (34) נראית מעולה, אינטליגנטית ובעצם קיבלתי מהדברים ומהעצות הרבה כוח לצאת הפעם באמת לדרך חדשה.
תודה רבה
ט.
 

______________________________________________