נשים וכסף

 סידרת מאמרי הדרכה לניהול נכון יותר של כספך

 

הקשר בין השכל הישר שלי וההשקעה בבורסה

מאת חי ערב, מאמנת אישית ומנחת הסדנה לניהול הכסף בחיי

 

 

הכסף שלך:
מציבה מטרות או מסתפקת...?

האם את בזבזנית?

עוד סיבה טובה להימנע מצפיה בטלויזיה

האם כדאי לרכוש דירה?

6 שיטות לשמור על חיוביות

האם כדאי לקחת הלוואה?

מסגרת האשראי שלנו 2006

הגדלת ההכנסה הפנוייה במשק

הבית

מאפיינים של מיליונרים

אישורי שהיה לפחד

לשמור על ערך הכסף

בעבודתי אני נדרשת לשאלה: איך אוכל לשמור על ערך הכסף שלי? איך אעשה הרבה כסף, כמו שמציע הספר אבא עשיר אבא עני? איך משקיעים? מה עושים, איך עושים?

 

יועצי השקעות יציעו לך (ואני אינני יועצת השקעות, אלא מנחת הסדנה לניהול הכסף בחיי) בהסתמך על הנתונים והצרכים שהצגת בפניהם, לרכוש מניה X ו/או מטבע חוץ  Y,

ו/או תעודת סל  כזו או אחרת.

 

זה טוב, אבל זה לא מספיק. כדי לקבל תחושת שליטה ורוגע, כדי לישון בשקט ולחוש שאת מסוגלת לנהל  את הצדדים הכספיים העתידיים של חייך בסביבה הווירטואלית שלנו (בה כסף הוא רישום במחשבי הבנק), נחוץ להבין את ההקשר והעקרונות הכללים: מי נגד מי פה, איך בוחרים נכסים להשקעה, איך מחליטים, ולחבר את כל זה אל השכל הישר שלך. כך תוכלי להשתתף באופן פעיל, לבחור ולפקח על ההשקעות שלך,  ולא תחששי לשאול שאלות נוקבות.

 

ההמלצה, להסתמך על השכל הישר שלך, נכונה תמיד. ידע זה כוח,  ותמיד עדיף להבין מי נגד מי. אבל זה חשוב גם משום שחובה לפקח על מנהל השקעות שלך. הייעוץ עשוי להיות ייעוץ מעולה, ועלול להיות ייעוץ פחות מוצלח.  בימינו אלה הפתגם "מרבה נכסים מרבה דאגה" מקבל משמעות מידית ומעשית ביותר. כפי שראינו לאחרונה על דפי העיתון ובחדשות: בית השקעות יכול לאבד את כספך בשבועיים של השקעות לא מוצלחות. וזה עלול לקרות גם למנהלי השקעות מהנחשבים יותר.

 

אני לא מתכוונת להציע שתתחילי לקרוא את העיתונות הפיננסית וחדשות הבורסה.

קרוב לוודאי שאם לא עשית זאת עד היום, זה לא ממש מלהיב אותך, אבל בין אם ימצא חן בעיננו ובין אם לא, כדי לשמור על ערך כספך (ואני כבר לא מדברת על להגדיל את הונך בהשקעות) תצטרכי להבין, לפחות בגדול, את ההיגיון מאחורי הדברים.

 

כמה טיפים למחשבה:

                                         

 1. "עכשיו כבר ברור שהכל לא ברור בכלל"

זוהי  ציטטה מהגלובס של אתמול  המתייחסת למשבר המשכנתאות ולכלכלה העולמית . קחי בחשבון שאיש אינו יודע בוודאות מה יהיה, גם אם הוא מדבר בביטחון מלא, וגם אם צדק בניבוי שלו בשנה שעברה. היי רכה אל עצמך ושימי בפרופורציה את זה שאת לא מבינה הכל, ולא יודעת הכל.

                                        

 2.סיכון

היות ואיש אינו יודע בוודאות מה יקרה, ההשקעות במידה מסויימת הן

מין הימור, בהבדל שבכל זאת יש סיכוי סביר להצליח. כל החלטת השקעה היא החלטה בתנאי אי וודאות, ויש בה סיכון.

לכן:

                                          

3.פיזור, פיזור, ושוב פיזור.

פיזור ההשקעות והסיכונים, זהו כלל ראשון בהפחתת סיכונים. לא מומלץ לשים את כל הכסף במניה אחת או בהשקעה אחת. וגם לגבי מכירה של מניות או מטבע זר, אם את מתחבטת האם למכור או לא למכור עתה, תוכלי למכור חלק מהכמות שאת מחזיקה. כלומר, פיזור גם בקבלת ההחלטות השוטפות.

                                        

 4.טווח ארוך

כשמדברים השקעות, וכשמדברים על כדאיות ההשקעה, מדברים על הטווח הארוך. מי שרוצה להכפיל את הכסף שלו בחודשיים, מכין לו מרשם די בטוח לאכזבה, אם לא להפסד ממש. יש השקעות בהן התשואה מובטחת מראש, אבל ברוב ההשקעות אין הבטחה כזו.

 

5.הביצועים בעבר

למרות שאין בזה ביטוח, כדאי לבדוק איזה תשואות השיג מנהל ההשקעות ובית ההשקעות בעבר, לא רק מבחינת גובה התשואה אלא גם מבחינת יציבות התשואה ביחס לשוק (וביחס למנהלי השקעות אחרים).

                                       

  6. לא מרגישה נוח עם מנהל ההשקעות?

אם את לא מרגישה נוח עם מנהל ההשקעות, אם הוא לא זמין וקשה להשיג אותו, אם אינך מוצאת את העוז לשאול אותו את השאלות שמציקות לך, זהו לא מנהל ההשקעות המתאים לך. המשיכי לחפש.

 

 ולבסוף, טיפ מלהיב אחד. רוצה להיות נועזת ולבחור בעצמך את התחום שאת מאמינה בו ולכן עומדת להשקיע בו? השכל הישר שלך, והכתבות בעיתונות ובחדשות יבואו לעזרתך גם כאן.

כדי להרוויח בהשקעה יש לחשוב על הטווח הארוך. אז איזה סוגים של שירותים ומוצרים יהיו בשימוש גם עוד עשר שנים,  ואנשים יצרכו אותם בין אם יש מיתון משבר או גיאות? למשל תרופות. למשל מכונות ומוצרים הדרושים לבניית תשתיות, כמו כבישים ומסילות וכבלים וכו'.

עוד כיוון שעשוי להיות אף יותר ריווחי הוא השקעה במניות של חברות שעוסקות  בפיתוח מוצרים עתידיים שכבר היום ברור שיקבלו יותר ויותר תנופה: מוצרים ושיטות  ליצור תחליפי דלק, תרופות מדור חדש, פיתוחים ירוקים של מוצרים המתחשבים בגורמים של איכות הסביבה כמו מוצרים מתכלים ושיטות בנות קיימא, שאינן יוצרות נזק מצטבר לכדור הארץ.

 

 דוגמה קונקרטית:

לפני מספר ימים משכה את תשומת ליבי כתבה בגלובס שבה רואיין פרופ' וידנפלד, חוקר מערכות בריאות ופנסיה, מגרמניה.  פרופ' וידנפלד מבשר לנו, שבשנת 2035  רוב האוכלוסיה במערב תהיה של בני 60 ומעלה.

שינוי זה, טוען החוקר, צפוי להשפיע בכמה כיוונים שניתן לצפות אותם כבר עכשיו.

למשל הוא צופה פיתוח של דור חדש של מוצרי אלקטרוניקה ותקשורת  שבמקום להתפאר בטכנולוגיה יותר ויותר מתוחכמת,  יתפאר במידה שבה הצליח לפשט את השימוש במכשירים הללו, ולעשותם ידידותיים לכל משתמש. נשמע כה הגיוני, לא?

כיוון נוסף: עם העליה במספר הקשישים צפוי לגדול העומס על בתי החולים, ולשם הקלה על העומס צפוי שיפותחו  מכשירי  רפואה מרחוק שיאפשרו לחולה להישאר בביתו, תוך כדי שהוא בפיקוח והרופא יכול לתת הנחיות רפואיות בטלפון בכל רגע נתון.

  

כשאת קוראת את העיתון כשהכיוון הזה בראשך, הדברים מתחילים להלהיב ממש: את יכולה לא רק להשקיע ולהרוויח אלא בעצם לקחת חלק, גם אם באופן צנוע, בפריצות הדרך הטכנולוגיות והחברתיות הבאות.

 

 

חי ערב היא מאמנת אישית ומנחת הסדנה לניהול הכסף בחיי

5243649- 03

chaierev@zahav.net.il

  

 

______________________

תגובות: הגיבי על הכתבה                                             שילחי לחברה

 

______________________________________________