לקראת השירות הנשי בצה"ל

מאת: מתי לוביאניקר

 

עוד ב"הדרך למעלה:

שאלות ותשובות על השירות הצבאי לבנות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

 חששות ופחדים רבים מתעוררים לקראת הגיוס לצה"ל. רובם נובעים מחוסר  הוודאות  באשר  לציפיות לקראת השירות, למסגרת הבלתי מוכרת, להחלטות ולבחירות שיש לקבל ולעשות, לחוסר הידע וחוסר הכלים  להתמודדות  והשתלבות בארגון סמכותי והיררכי.

 

המסגרת  מאיימת מאחר והיא שונה מאוד מהמסגרות הקרובות והתומכות כמו בית, הורים, חברים ובית-ספר, שם כל אחד ואחת היא/הוא מיוחד/ת, שונה, מוכר/ת.

לפתע יש לעשות בחירות לטווח ארוך, לתכנן, לקבל החלטות חשובות. להתמודד עם סמכות, עם דחייה, עם חוסר פרגון, עם עצמאות, עם יחסי כוח ומרות, עם עמידה בלחצים.

 

כיצד להפיג את הערפל, החרדה ואי הוודאות לקראת השירות? מהי שונות רלוונטית וכיצד ניתן לממש את שוויון ההזדמנויות בצה"ל? כיצד להתמודד עם נושא ההטרדה המינית בצה"ל? כיצד להפגין בטחון וכיצד להשמיע 'לא' ברור לכל ניסיון להטרדה ולפגיעה בכבוד?

 

על שאלות אלו ונוספות ניתן לענות ולהצטייד בכלים להתמודדות כמו: אסרטיביות, תקשורת בין-אישית יעילה, למידה של תהליכי קבלת החלטות, מהות חוק ההטרדה המינית, המיתוסים סביב הנושא והדרכים למניעה.

 

קיימים כיום קורסים, תכניות וסדנאות הכנה רבות המכשירות את המתגייסים לצה"ל ובשנתיים האחרונות גם את אוכלוסיית המתגייסות  לקורסי לוחמה קרבית בצה"ל. התכנים אכן מתאימים מאוד ומכשירים היטב את בעלי המוטיבציה (בנות ובנים) לשירות קרבי בצה"ל.

 

המשתתפים בקורסי ההכנה מתרגלים כושר קרבי, עמידה בלחצים, חוסן נפשי, מיומנויות ומנטליות של אנשי צבא לסוגיהם השונים.

 

נכון, ישנן בנות המודעות היטב ליכולתן ורצונן ומעונינות להשתלב במקצועות לוחמה. הן יקבלו הכנה טובה במסגרות ההכנה לקורסי לוחמה בצה"ל, אולם יש צורך לצייד את כלל הבנות בכלים להתמודדות עם: שוויון הזדמנויות ואקטיביות נשית, השונות הרלוונטית וזכויות הנשים, הטרדה מינית ומעמד משפטי, בריאות האישה והתמודדות עם סמכות גברית בארגון היררכי.

 

אמנם אין יותר תפקידי "צווארון וורוד" מובהקים בצה"ל, ויש מגמת שילוב בנות  במקצועות רבים נוספים, אולם יש עדין צורך להביא למודעות בדבר הצורך לקחת חלק פעיל בבחירה ובאחריות על תחילת דרכן העצמאית.

 

התכניות של מרכזי ההכנה לצה"ל מספקות מידע נרחב אודות הליכי המיון, יום החילות, הכנה הנפשית של המעבר מחיי אזרחות תומכת ומגוננת  ליום ההלם בבקו"מ (בסיס קליטה ומיון). המידע נמסר לכלל אוכלוסיית המתגייסים והמתגייסות.

עם זאת, מגמת שוויון ההזדמנויות בחברה ובצה"ל, איננה מבטלת את קיומה של השונות הרלוונטית בין נשים וגברים, אשר מחייבת התייחסות נפרדת לסוגיית שירותן של הנשים בצה"ל וההכנה לשירות שכזה.

 

המסר המרכזי, החזון והיעדים של יוהל"ן (יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים):

צה"ל – ארגון המקיים שוויון הזדמנויות לנשים

שילוב נשים בתפקידים חדשים בכלל הזרועות והיחידות

קצונה איכותית

הנשים בצה"ל תהיינה אקטיביות על מנת להביא לביטוי את הערך המוסף שלהן

 צה"ל - ארגון שנורמות ההתנהגות שלו שוללות פגיעה בכבוד הפרט לרבות הטרדה מינית

מקומן של הנשים בשירות הצבאי יהווה מנוף ליתר מעורבות ושיפור מקומן בחברה הישראלית.

         

צה"ל השכיל לשנות את הנחות היסוד המגדריות שלו, מבנהו, יעדיו וחזונו,  במקביל לשינויים ולתמורות בחברה הישראלית.  בג"צ אליס מילר היווה את תחילת הדרך לשינוי משמעותי  בנושא שוויון הזדמנויות בצה"ל.

 

האם הבנות מוכנות לשירות בצה"ל? האם הן הטמיעו את מהות השינויים המתבקשים מיכולתן לממש את שוויון ההזדמנויות, את מינוף שירותן בצה"ל לטובת חיי עשייה, קריירה, קידום בחברה הישראלית הצועדת לקראת שוויון?

האם הן מוכנות להתמודדות עם ארגון היררכי וסמכותי?

  

ישנן בנות היכולות להגיע לאמירה הזו: "עדיין לא קרה שרציתי תפקיד ולא קיבלתי אותו. אני יודעת מה אני שווה, והוכחתי את עצמי"

וישנן בנות הזקוקות לחיזוק והדרכה כי הן "פוחדות שלא תסתדרנה במסגרת כזו" או זקוקות לכלי התמודדות עם ההיגד "מאז שהנער והנערה היו מגש הכסף, הנערה מחזיקה במגש הקפה"  ועם הצורך והמוטיבציה לשנות את האמירה "הבנות נמצאות בצה"ל לשירותם של הגברים"

 

גברים משתמשים בעברם הצבאי כמנוף בכל תחומי החיים: העולם הציבורי, הפוליטי, העסקי, וגם הרומנטי. המובילים הם עדין גברים, ויש להם "פור" גדול מאוד בזכות עברם הצבאי. האם  לא הגיעה העת שגם נשים תוכלנה לנצל את הזכות שבחובת השירות בצה"ל  ותתחלנה את חייהן האזרחיים עם מקדמה ראויה, בתנאי שהן ממשו את הפוטנציאל שלהן כבר בצה"ל? 

 

הסדנה "לקראת השירות הנשי בצה"ל" נותנת מענה לשאלות הרבות העומדות בפני הבנות ערב גיוסן לצה"ל, והכנה לשירות באורינטציה נשית ושוויונית.

 

שאלות ותשובות על השירות הצבאי לבנות

 ___________

  בואי לדבר על זה בפורום פמיניזם ושיוויון
___________________________________________________