מה באמת הורס לנו את האהבה?

מאת: ערן שי - פסיכולוג ארגוני קוגניטיבי ומנכ"ל "כריזמה MP"

 

עוד על זוגיות:

רשת קשר

ט"ו באב - מהמקורות למציאות

אהבה זה (מאד) כואב

דניאלה לא מתנדפת

אהבה בעיני המדע

רישיון לאהבה וזוגיות

נשים מתבוננות בעצמן

אלמנים בצרות

סוד הקשר המודע

המדריך למתגרש\ת: לשרוד את החגים

 

פנויים\פנויות

 

זוגיות במבחן השגרה-

מה באמת הורס לנו את האהבה?

לפי מחקרים שנערכים בעולם אחת לתקופה, נמצאת מגמת הבגידות בחיי הנישואין בעלייה משמעותית ומתמדת ושיעור המתגרשים עומד, בישראל, על 1:3. כלומר, זוג אחד מתוך שלושה יתגרש בתוך 7 שנים בממוצע מיום נישואיו. זוגות רבים מגיעים לטיפול זוגי בעקבות לחצים ומשברים בחיי הנישואים שלהם, ועורכי הדין לענייני משפחה וגירושין מוצפים בפניות לייצוג משפטי וגישור. הנה שבע מהסיבות הנפוצות לפירוק החבילה הזוגית.

 

1. שגרה זה רע?- תחילות מערכות יחסים מאופיינות בריגושים גדולים מאוד ובחשיפה הדרגתית שלנו- מול הפרטנר אותו בחרנו. כל גילוי כזה מלווה בהתרגשות ותחושת סיפוק מיוחדת ורגשית מאוד. בספרי הפסיכולוגיה, מוזכר לא פעם המונח "משבר שבע השנים" לפיו זוג, בשנת הנישואין- חברות השביעית שלו מועד למשבר ביחסיו מכל זוג אחר. בעולם המודרני, בו חוויות נחוות בצורה אינטנסיבית מאוד- המשבר הזה עלול, וצץ, הרבה קודם.

חיים זוגיים מתמשכים, הכוללים, לדוגמה, מגורים משותפים, ילדים ואחריות משותפת מעלה על פני השטח גורמים נוספים ש"משתלטים" לא פעם על הזוגיות. הצרכים האישיים מוזנחים לטובת ה"פרויקטים" המשותפים ואינם משאירים מקום, כביכול, לאהבה- שהופכת למפעל.

זוגות שאינם מוצאים מקום לעצמם- כלומר, אינם מטפחים את היחד ומוצאים זמן לצרכים שאיחדו אותם מלכתחילה- ימצאו עצמם מותשים בתוך שגרה אפורה ומתסכלת.

 

2. בדידות בתוך היחד- תחושת בדידות, בתוך מערכת נישואין או שותפות, מורגשת בצורה קשה מאוד והופכת אנשים למתוסכלים ביותר. כאשר אחד הצדדים חש כי למעשה צרכיו, כאינדיבידואל בתוך קשר,הן הצרכים הרגשיים והן צרכים הפיזיים אינם נענים, חל ריחוק המשליך על כל תחום בחיים. חוסר סיפוק פיזי וחיי מין לא מספקים, וכן חוסר חיבור ברמה הרגשית, הופכת אנשים לממורמרים, כעוסים או מדחיקים- דבר המוביל בסופו של דבר לכעס פנימי מתמשך המוביל לניתוק הדרגתי ולפרידה.

 

3. שינויים- כל אחד מאיתנו מכיר את בן/בת זוגו בשלב מסוים בחיים, ומאמין, במקום מסוים, שככה הדברים יישארו לעד. החיים מזמנים איתם תהפוכות רבות ואין סוף נקודות מפנה לכל אחד מאיתנו בזמנים ומקומות שונים. לא פעם קורה שצד אחד בתוך הקשר עובר מהפכים שמשנים אותו, את השקפת עולמו, מקצועו, דרך חייו וצרכיו, ואילו הצד השני חש כנותר מאחור, ושאינו מכיר עוד את האיש/ה איתו/ה בחר להינשא. זוגות שאינם פתוחים לשינויים, שאינם בנויים להכיל שינויים טבעיים שמתרחשים אצל הפרטנר שלהם, יגיעו ,בסופו של דבר, לפרידה.

 

4. מין, מיניות ומה שביניהם- החברה בה אנו חיים יוצרת לעיתים הרגשה  שמין הוא נושא "מלוכלך" וזוגות המתגרשים בגלל נושא זה הם שטחיים מאוד. האמת שונה בתכלית. המיניות שלנו היא כוח ויטאלי משמעותי במערכות יחסים, אצל מי יותר ומי פחות, ופערים בגישות בין בני הזוג גוררת זוגות רבים לפרידות וגירושין. מיניות  מתבטאת לא רק בצורך למין כמין אלא לצרכים פיזיים- מגע, רוך, ליטוף וכו'. הימנעות מכוונת, כעונש, חוסר רצון בהשקעה מינימאלית במגע, במין, ובכל תחושה פיזית שמעניק הביחד גוררת תסכול  פיזי ורגשי של אחד הצדדים שמרגיש מנוכר ולא אהוב.

 

5. ניתוק מנטאלי- אחרי תקופה מסוימת מרגישים חלק מן הזוגות בנתק הולך ומצטבר בתקשורת ביניהם. כל אחד מהצדדים מפתח עולם פרטי משלו הגורם לו לנתק מבן הזוג שלו, וניסיון להבין זה את זו לא עולה על הפרק. תחושת הזרות גורמת למעשה לנתק אמיתי שמוביל לחוסר עניין זה בחייו של זה- פרט לנושאי היום יום, תשלומים, ילדים משכנתה ולמעשה שומטים מתחת לרגליהם את הבסיס עליו נבנה הקשר.

 

6. קנאה- כשאחד מבני הזוג מתפתח בחייו האישיים, משתנה או עובר מהפכים ואילו הצד השני חש כ"תקוע" ולא מוערך בעיניי עצמו, כמו למשל אחרי לידה, כשהאישה נשארת לא פעם בבית ע"מ לגדל את הילדים, ואילו הבעל ממשיך את בניית  הקריירה שלו, או לחילופין כאשר האישה עוברת שינוי פיזי שמשנה בעקבותיו את ביטחונה האישי ומעלה אותו, עלולים להופיע ניצני קינאה מהסוג ההרסני ביותר. חוסר היכולת של הצד השני להכיל את השינויים ולעבוד עליהם ביחד על מנת לקבל את הצד השני על כל מהפכיו מובילים ,במקרים רבים, לקנאה חסרת תכלית שמערערת, מכאיבה ומלחיצה את הצד השני שחש כמי שהאדם הקרוב לו ביותר חושד בו, שם רגל להמשך התפתחותו כאדם עצמאי ולא מפרגן בעליל. אין צורך לציין את כמות מקרי האלימות במשפחה שקורים בגלל קינאה פתולוגית וחולנית.

 

7. בגידות- אחד הגורמים הפופולאריים ביותר לניתוק וגירושין הוא בגידה של אחד מבני הזוג. בגידה בעיניי רבים קשורה לסקס עם גורם חיצוני, כשלמעשה, בגידה היא כל מצב בו הצד השני חש שהביטחון שלו בקשר, האינטימיות והמחויבות הקיימת נרמסים. שיעור הבגידות בגלל חסרים בחיי הנישואין עולה מאוד בשנים האחרונות ומובילה לא פעם לפירוק התא המשפחתי או הזוגי.

 

_____________________

 מכון כריזמה MP מקיים סדנאות בכל רחבי הארץ- סדנאות המצליחות, הלכה למעשה, לגרום לשינוי חיובי וניכר בחייהם של המשתתפים

 

  ____________________

תגובות:                                               מעניין? שילחי לחברה   

   

_____________________________________________