זוגיות בסוף עידן הפטריארכיה

באדיבות ר.כ.

 

 

עוד על זוגיות:

הגישור הטיפולי

תקשורת זוגית על פי האימאגו

הבעל רוצה פסק זמן

טיפול זוגי - גם לנשים בלבד

אלימות זוגית

איך לנהך בהצלחה קונפליקטים

לשמור על הקשר גם בזמן ויכוח

אני רוצה אהבה

זוגיות עם הפרעת קשב

בן זוגי מעצבן אותי!

כשאנחנו מאוהבים אנחנו מושכים יותר

יום העצמאות שלי

מה באמת הורס לנו את האהבה?

רשת קשר

ט"ו באב - מהמקורות למציאות

 

 

 

פנויים\פנויות

 

כיצד יראו חיי האהבה שלנו אחרי קץ עידן הפטריארכיה?

לפניכם הצצה קצרה אל העבר הרחוק ואל העתיד הקרוב...

 

מה קרה למטריארכיה?

מה שקדם לפטריארכיה, הייתה התרבות השבטית המטריארכלית. בתרבות זו התפללו לאלה, אימא אדמה, כיבדו את החכמה הנשית ואת יכולתן של נשים לקבל החלטות עבור כל השבט. הנשים היו חופשיות לקיים קשרים מיניים עם מספר גברים, לפי בחירתן, ללא מערכת יחסים מגבילה או מחייבת. לרוב לא היה ידוע מי האב הביולוגי של הילדים, וגם לא הייתה סיבה לרצות לדעת זאת: הילדים גודלו יחד, ע" השבט. השבט שימש מעין משפחה מורחבת, במקום התא המשפחתי המצומצם המוכר לנו כיום.

 

כיצד נעלמה המטריארכיה מן העולם? אחת התיאוריות גורסת שתרבות זו לא הצליחה לשרוד מכוון שהיא לא ענתה על צורך רגשי שהתעורר בנשים ובגברים כאחד: הרצון לאהבה ולזוגיות עם אדם אחד. המחיר עבור מימוש צורך זה היה כבד, האישה ויתרה על מקומה בחברה כישות חופשית והחלה להיות שייכת ל"גבר שלה",    היא וילדיה. במקביל, החלה גם בעלות האדם על אדמות, וכך איבדה גם "אימא אדמה" את החופש שלה. כך החל עידן הפטריארכיה.

 

עידן חדש שלך זוגיות

כיום, אחרי שנים ארוכות של דיכוי פטריארכלי, בזכות המהפכה הפמיניסטית הרגשנו שאנחנו רואות את האור בקצה המנהרה. אך למה נוכל לייחל כעת? אנחנו לא יכולות, ואולי גם לא רוצות, לחזור אחורה לתרבות המטריארכלית. אנחנו כן יכולות ליצור עידן חדש של זוגיות: שותפות אמתית בין גבר לאישה, בגובה העיניים. כיצד זה יראה? הגבר החדש לא יעשה שימוש לרעה בכוח שלו, אך גם לא יתכחש לכוחו: הוא יחפש את הדרך לתעל את האנרגיה שלו לעשייה חיובית. הוא יכול גם לבשל ולהחליף חיתולים, אך חשוב מכך הוא יתחיל להעריך את מי שמבצע מטלות אלו, לא פחות ממי שלוקח על עצמו מטלות הנחשבות "גבריות". האישה מצידה, לא תנסה להיות כמו הגברים, על מנת להיות שווה להם.

 

שוויון זכויות אינו פועל יוצא של זהות בתכונות ואיכויות. היא תלמד להתחבר מחדש לידע ולחכמה הנשית ולכבד את האיכויות הנשיות: חמלה, יכולת לקבל ולהכיל, אינטואיציה, סיבולת והתמדה, אינסטינקטים אימהיים ועוד. היא תיקח את תפקידה הטבעי כנותנת אוריינטציה לגבר, בעיקר בתחום של יחסים, אהבה ומיניות. היא תהייה מודעת להיותה ייצור מיני ולכוח שנובע מכך, ולא תנסה לעשות שימוש לרעה בכוח זה.

 

כולנו מחפשים אהבה: באתרי הכרויות לאקדמאים, במסיבת ריקודים אצל חבר או בכנסים מקצועיים במלונות. אך כאשר אנחנו מוצאים אהבה, האם אנחנו יודעים לשמור עליה? מהר מאד אנחנו שמים את האחראיות לאושר שלנו על בן הזוג והמערכת יחסים הופכת למערכת של האשמות הדדיות. ההחלטה על זוגיות צריכה לבוא לא מתוך פחד של להיות לבד. זוגיות אמתית נבנית בין שני אנשים המרגישים חופשיים לחיות את האמת שלהם באהבה, בעל חזון משותף לחיים. מדובר בתהליך משותף של צמיחה, כאשר כל אחד מבני הזוג תומך בשני במימוש הפוטנציאל ובמציאת האושר האישי. נוכל להשאיר מאחור את האשליה שקנאה ורכושנות שייכות לאהבה. כאשר אנחנו אוהבים מישהו, אנחנו רוצים שיהיה לו טוב. כאשר גבר ואישה ילמדו לחיות יחד בשלום, זה יכול להיות לא רק הקץ למלחמה בין המינים. אומרים שגבר שבאמת זכה לחוות אהבת אישה לא ירצה לצאת למלחמה.

 

סוף עידן הפטריארכיה לא יגיע באמצעות מאבק נגד הגברים שמדכאים אותנו. אנחנו זקוקות לחזון, לתמונת זוגיות חדשה אשר תוכל להחליף את הקודמת. 

 

 

הגיבי על הכתבה:                                       מעניין? שילחי לחברה   

 

 

__________________________________________